Články zařazené v kategorii "vyznání":

Už je blízko, téměř na dosah ruky, nebeské království

(výtah z článku v Katolickém týdeníku)

Není to tak dávno, co jsme několik nedělí po sobě slyšeli v kostele vybrané pasáže z Matoušova evangelia. Jako červená nit se jimi vinulo téma nebeského království a jeho blízkého příchodu. Kromě Matouše se toto slovní spojení objevuje v hojné míře také u Marka a Lukáše. Ale jak mu správně rozumět?

Hledejme drahocennou perlu nebeského království. Snímek Pixabay

Pokud by se nás někdo, kdo nevyrůstal v křesťanském prostředí, zeptal, jaký je vlastně význam tohoto slovního spojení, co bychom mu odpověděli? Každý nejspíš podle sebe, na základě svých představ, zkušeností a znalostí. Nebeské království není vůbec snadné téma. Pro leckoho je to pojem nejasný a mlhavý. Odborníci si nad ním lámou hlavu dodnes. Byly o něm popsány tisíce stránek. Ale nemělo by nás to překvapit, vždyť ani Ježíšovi nejbližší učedníci na tom nebyli o moc lépe. Už na začátku Skutků apoštolů stojí, že Ježíš se po svém ukřižování a vzkříšení apoštolům „dával po čtyřicet dní spatřit a učil je o království Božím“ (srov. Sk 1,3).

Sám Ježíš Boží království nikde přesně nedefinuje. Hovoří řečí obrazů a metafor.

V souvislosti s nebeským královstvím se také často zmiňuje časové napětí mezi „už ano“ a „ještě ne“, přiblížilo se, přichází a už tu je, ale ještě ne v plnosti. O tom, že už je tu přítomné, ujišťuje Ježíš: „Jestliže vyháním démony prstem Božím, pak už vás zastihlo Boží království“ (Lk 11,20).

Avšak ono „ještě ne“ není důsledkem nějakého Božího otálení, ale malé ochoty k obrácení, lhostejnosti k údělu lidí, kteří na tomto světě strádají, sobectví a nelásky z naší strany.

Možná i proto si často představujeme nebeské království jako něco doposud velice vzdáleného, za hranicemi našeho času a prostoru, co se uskuteční až po skonání věků. „Království, o kterém Ježíš mluví a které máme jako jeho učedníci vyprošovat, nemáme očekávat až na onom světě nebo jen v hloubi duše. To bychom zdeformovali Ježíšovu zvěst o Božím království. Boží království chce začít zde a dnes.“ (Gerhard Lohfink)

Zdroj: Už je blízko, téměř na dosah ruky - Katolický týdeník (katyd.cz) - Vydání: 2023/34 Češi v Banátu žijí už 200 let, 22.8.2023, Autor: Jaroslav Šubrt

Čemu věříme podle České biskupské konference

http://www.cirkev.cz/ - v menu zvolte odkaz Čemu věříme

Inspirace svatého Martina

Ne každý je ochoten a schopen pověsit své vyznání pod jménem na internet.

Ale aspoň anonymně se někteří z nás pokusili vyjádřit, jak je inspiruje sv.Martin, kterému je zasvěcený náš farní kostel - zde

Čemu věřím

Nedokázal bych to lépe vyjádřit, než Jiří Smrž v písni I kdyby (mp3)

Nevěřím v Nostradama, že s námi ze světa svět zmizí, že nutně jsme ti herci, jež viděl ve své televizi.
Nevěřím, že na konci časů čekají rozpálené pece a že ať žijem', jak žijem', padnem' do nich přece.
Nevěřím v pozitivní energie, že mohou samy něco zmoci, jsou jen posunkovou řečí, bez světla němé ve tmě noci.
Nevěřím v New Age, ani old age, věčnost neměří se časem, nevěřím v pocity harmonie v době kšeftu s lidským masem.

R.: Cítím však oheň ve svém srdci. Cítím vánek na svém čele. Cítím smysl i v tom zmatku od pondělí do neděle. I kdyby nepřišla než smrt a prázdno, svou duši dávám v sázku. Věřím pouze ve Tvé světlo, ve Tvé bezpečí, Tvou lásku.

Nevěřím v realisty, nevěř, nač nesáhneš, zní strážná teze, čím mají rádi své ženy a děti, když na lásku si sáhnout nelze. Nevěřím v ekonomy, krásu a velikost měří ziskem. Van Gogh v životě neprodal jediný obraz, Ježíš nevydal ani slovo tiskem.
Nevěřím v technokraty, nejrychlejší bezesporu. Hledám směr, cíl a cestu, neuctívám benzín do motoru. Nevěřím v politické strany, ty pravé, nebo ty vlevo. Stromy, co kdykoli shodí ovoce, aby si zachránily dřevo.
Nevěřím v samolibé církve. Zaslíbenou zemi dělí na políčka zášti. Nad nimi tleská: 'rozděl a panuj' ten bez tváře v černém plášti.

Nevěřím v duchovní vůdce, guru a učitele. Jsme zrozeni číst originál, a stále hledáme překladatele.
Nevěřím v chladné hvězdy, nevěřím v železný osud. Věřím, že z lásky může se státi, co nikdy nestalo se dosud.
Nevěřím v Sibyliny byliny trhané v měsíčních lukách, že jsme ti z kostí a kamene, nad nimiž čas zavře se v mukách.
Nevěřím, že jsme bezmocní a slabí. To jen příboj pochyb zaťal drápek. Jsme jenom kapky v moři, ale moře není z ničeho jiného než z kapek.

R2: Cítím však oheň ve svém srdci, cítím vánek na svém čele, cítím smysl i v tom zmatku od pondělí do neděle. I kdyby nepřišla než smrt a prázdno, svou duši dávám v sázku. Můj milý Pane Bože, věřím v Tvé bezpečí, Tvou lásku.

z: http://www.diskografie.cz/jiri-smrz/dedicna-krev/i-kdyby/, píseň lze stáhnout v mp3 z http://www.jirismrz.com/clanky/hudba.html

R.Koblíž ek