antisemitismus-4-Holocaust.txt ============================== Antisemitismus a antijidajismus 4 - holocaust situace Židů za II.světové války ČR Vltava - cyklus Naše téma (původní MP3 z roku 2011, pořad pravděpodobně z konce 90.let 20.stol) Štapach, 1:30 r.1942 dokument SS o konečném řešení židovské otázky -citace... týká se 11mil. evropských Židů -nepíše se konkrétně o komorách, vraždách apod. 5:30 studie, jak rychleji zabíjet Židy - studie - počítali velikost komory, ale nepsali o lidech, max. o kusech -plyn zabíjel plyn Cyklon B 7:50 postoj Čechů - podobný jako jinde - Gestapo sledovalo důsledně - největší části populace to bylo jedno, jinak byli jak pomhájící, tak zrazující -vesměs chránili Židy, kteří se hlásili k české národnosti 8:30 český antisemitismus byl ještě slušný, bývalo to jinde i horší -nejhorší byl po roce 1938 -vyhazování synagog do povětří 12:30 postoj katolické církve za války -dost zklamala, dost kolaborovala, evangelící také -výjimka: staropruská unie 1935 se Židů hodně zastala -dost jednotlivci se ozývalo, často byli deportování -když už se církev zastávala Židů, tak hlavně pokřtěných -např. z Evangelické Duryňské církve byli pokřtění židé hromadně vyloučeni 18:50 Vatikán 10.10.1942 - vyhlásil papež neutralitu, popřel zprávy o vyvražďování, nechtěl se připojit k prohlášení o stíhání válečných zločinců -1935 - evangelický episkopát schválil Norinberské zákony 19:40 církve mčely už ve 30.letech a to je problém ještě 1848 prohlášení evangelická církev nepřiznávala podíl na holocaustu, až v roce 1950 -katolická církev začla až při II.vat. koncilu -pomáháním utíkajícím nacistům - 30 tis. do Jižní Ameriky - institut st. Jerolamo -proč jim pomáhala katolická církev?