stvoreni_dle_vedy_a_krestanstvi-diskuse.txt ========================================== Kulatý stůl víry - Evoluce versus stvoření Cyklus: Všimli jsme si Premiéra: 26. 01. 2007, 16:00 Autor: Luděk Strašák, Zdeněk Drštka Interpret: prof. Vladimír Vetterl, prof. Jiří Vácha, P. Marek Orko Vácha; Luděk Strašák, Zdeněk Drštka Vysíláno: 26. 1. 2007 (16:00), 27. 1. 2007 (11:05), 2. 2. 2007 (00:05) http://www.proglas.cz/detail-poradu/2007-01-26-16-00.html mms://audio.proglas.cz/audioarchiv/stream/audio_19155.wma 0:00 úvod - evolucionisté a prof. RNDr. Vladimír Vetterl, DrSc. prof. Jiří Vácha Dr. Marek Vácha (všichni věřící) 0:45 Může být rozpor mezi pravdou vědy a pravdou víry? VV: rozhodně ne, -Dominik Pecka: není sporu mezi pravou vědou a vírou -spor je mezi vědou a pavědou a vírou a pověrou -dvě knihy "věda a víra" - jedna od Grygara, ta je OK, druhá popírá -sekta křesťanská věda (christian science) 3:30 Teorie o stvoření světa? JV -teorie patří do vědy -kreacionismus - filosofická či teologická nauka, nepřístupná vědeckými metodami -svět byl stvořen nejvyšší inteligencí a mocí -zprofanovanáno v 70.letech v USA, zastáváno lidmi, kteří brali biblický výklad doslova -chtěli vyučovat ve školách, politický problém, soudní procesy -jiný je kreacionismus 90.let, neodmítá evoluci, ale odmítá, že evoluce byla způsobena pouze fyzikálními silami 9:20 -metodologický naturalismus, který je úspěšný v praxi, se v hlavách vědců snadno převede na metafyzický naturalismus, ale tento závěr není věděcký, ale filosofický, ale k tomu už není odůvodnění -fyzikální naturalismus je užitečný potud, pokud funguje, za hranicemi svých možností už nemusíme připustit metafyziku 11:30 Evoluce a evoluční teorie JV -evoluce = fakt vývoje organismů, je to fakt podložený mnoho nepřímými důkazy, ale nemluví o příčinách -evolučních teorií = proč došlo k evoluci - více teorií a teologické výklady -Darwinismus - za vývojem nestojí ingeligence, ale evoluce je souhra náhodných změn genetického materiálu a navazujícího přírodního výběru -Lamarkismus - živočichové se aktivně přizpůsobují podmínkám a pokud se jim to podaří, tuto schopnost přenesou na své potomky -novodarwinismus - nepřipouští metodologicky žádný plán vývoje, ale neměl by se plést do metafyziky 17:00 (muzika) 19:00 nemáte rozpor mezi vědeckou praxí a církevním učením? MV -nemám rozpor, svět je jeden, vysvětlení je jedno -představa církve se vyvíjela, ve starověku a křesťanském středověku evoluci neřešil, o genezi 1 se předpokládalo, že to tak nějak bylo -v 17.století vznikla geologie - vznily problémy: -země je starší, než vypovídá bible (6-10tis let) -19.stol Darwin předpokládal několik set mil. let -našly se fosilie vymřelých živočichů -George [Kivier] - teorie kataklizmat = katastrof - bůh stvořil zvířata, pak přišla katastrofa a vymřely, pak stvořil další zvířata, zase katastrofa, pak teprv lidi a zvířata a o tom je v bibli zápis -Lamarc - vývoj všeho směřuje k člověku, kdyby vymřeli savci, vyvinul by se člověk z ryb -pak Darwin - do vývoje zapracovává náhodu, k vývoji Boha nepotřebuje - pro někoho tím Bůh ztratil smysl 25:00 -Pius XII evoluci nezatracuje, ale vyzývá ke zkoumání -filosofie = ptá se jak, věda = ptá se proč -bible není učebnice historie, je to jako bajka, která také z přírodovědného hlediska lže, ale z hlediska morálky, dobra má pravdu 28:20 lze stavět víru proti vědě, jsou mimoběžné VV -spor nastává, pokud se míchají dohromady,jinak spor není 30:15 -doplňují se v celkovám poznávání pravdy o světe 33:20 JV -věda a víra nemá společnou hranici, mez nimi leži FILOSOFIE -a tak mnozí vědci často filosofují, ale amatársky a naivně (o věcech, které nejsou empiricky prozkoumané), hlavně při popularizování -pak mají dojem, že vytlačují víru 33:50 preferuje církev nějakou teroii? MV -k tomu není víra kompetentní -teorie se hodnotí podle toho, jak dobře popisují, co zkoumáme -také závisí na tom, na co se zaměříme (příklad s Newtonovou a Einstainovou fyzikou) 37:00 Důkazy boží existence JV -nejsou důkazy ve vědeckém smyslu, jsou to filosofické důkazy -účelnost světa 38:50 nepochopitelný zlom v evoluci MV -kdy se začly zvířata ptát po dobru a zlu, malovat po jeskyních, být si vědom po smrtelnosti -na to nám darwinismus dluží odpověď -představa, že až budeme znát všechny geny, tak budeme znát člověka - je nepravdivý -my se propastně lišíme od ostatních organismů 40:00 JV -že znalosti genomu poznáme člověka je naivní i biologicky -filosoficky naivní je v tom, že předpokládají, že mysl a tělo jsou propojené 43:00 rozloučení _--------------------- prof. RNDr. Vladimír Vetterl, DrSc. * 18.12.1934 Brno – † 29.10.2012 významný biofyzik, jeden ze zakladatelů bioelektrochemie a její propagátor u nás dítě osobnosti: PhDr. Karel Vetterl zajímavé okolnostiúzce spolupracoval s PřF MU (katedra fyzikální elektrotechniky) a s LF MU (stomatologická klinika - tkáňové inženýrství v orální implantologii) bydlištěBrno, Žampachova 9 vzdělání1946–1953 gymnázium v Brně-Husovicích, 1953–1958 PřF MU, 1958–1959 LF MU (1964 titul CSc., 1967 RNDr., 1992 docent a 1996 profesor pro obor biofyzika, 1999 DrSc.) vyznamenání a poctyZlatá plaketa J. Heyrovského za zásluhy v chemických vědách (1994 za objev dvojrozměrné kondenzace bází a nukleoisidů), Stříbrná medaile Univerzity Palackého (1999) zaměstnání1958–1959 katedra fyziky na VUT v Brně, 1959–2005 Biofyzikální ústav ČSAV v Brně odborné a zájmové organizaceJednota českých matematiků a fyziků poznámkyv roce 1991 se podílel na přípravě učebních plánů nové specializace biofyzika při oboru fyzika na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity prameny, literatura zobrazit (http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=1856 17:32 14.9.2016)