Pastorální teologové k migraci

Universum 3/2017; str. 5; skenováno

V závěru sympozia organizace Post-Netzwerk (http://www.postnetzwerk.net), které se konalo ve dnech 3.— 6. září 2017v Českých Budějovicích, se přítomní pastorální teologové střední a východní Evropy shodli na prohlášení, které formuloval vídeňský pastorální teolog Paul M. Zulehner.

První odstavec tohoto prohlášení je prostou aplikací evangelního apelu na lidskost vzhledem k poslání církve. Druhý odstavec odráží výsledek mezinárodních výzkumů, které dokazují, že vlastní zkušenost s uprchlíky snižuje obavy z „uprchlické krize‘ a že naopak nejvíce je strach přítomný tam, kde tato zkušenost chybí. Třetí odstavec odhaluje destruktivní sílu strachu, který je někdy neodpovědně šířen politiky a médii.

Pastorální teologové si přejí, aby církevní vedení přijalo migraci jako „znamení času“ dané od Boha. Tak se pro nás lidé hledající ochranu stávají výzvou, podporují naši lidskost a posilují naše společenství ve farnostech a řádech. Neměli bychom je chápat jen jako ohrožení našeho blahobytu, ale měli bychom je chápat také jako obohacení naší kultury a naší víry. Vedení církví mají také povzbuzovat vlády svých zemí, aby více důvěřovaly v nasazení obyvatel ve prospěch lidskosti. K tomu je potřeba používat pro křesťansky inspirované pozice sekulární jazyk, tj. jazyk lidských práva jednoty, jazyk jednoho „domu lidstva“ a jednoho lidství vněm, tedy jazyk spravedlnosti a skrze ni zajištěného míru. Navíc by mělo být úkolem církve stavět mosty mezi polarizovanými skupinami, dovést je k vzájemnému rozhovoru a uchránit diskusi před nálepkováním.

Povzbuzujeme křesťany, aby vyhledávali setkání tváří v tvář s lidmi hledajícími ochranu, mezi nimi také s muslimy. Taková setkání mají sílu překonávat pohodlná klišé o cizincích a uprchlících, i o islámu, atak v těch, kdo hledají ochranu, poznávat především lidi, kteří mají nejen právo na azyl, ale také nám v nich přichází naproti vzkříšený Pán, a to spásonosným způsobem.

Protože obavy zbavují solidarity a bez solidarity nenastane spravedlivý svět ani světový mír, žádají pastorální teologové všechny odpovědné osoby v médiích i v politice, aby upustili od podněcování obava místo toho se podíleli na evropské a internacionální politice odstraňování příčin uprchlictví. Kdo šíří strach, vyhraje možná volby, ale prohraje šanci na spravedlivou a mírovou budoucnost. Také pastorace místních církví stejně jako pastorální teologie jako věda se mají v budoucnosti více věnovat příčinám strachu a jeho uzdravování, a tím i rozvoji důvěry a jistoty.

V originálu se užívá slovních tvarů, které zdůrazňují, že se jedná o obě pohlaví (teoložky, teologové, křesťanky, křesťané apod.). Vzhledem k úzu vyjadřování v češtině, jsou tyto tvary přeloženy pouze mužským rodem. Originál jek dispozici na stránkách: https://zulehner.wordpress.com/

Michal Kaplánek, SDB