společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "uprchlící-svědectví-u-nás*":

novinky.cz: Dětem z rodin iráckých křesťanů se u nás daří

Proti některým jiným křesťanským rodinám, které do Česka také doputovaly s Generací 21 a následně odešly do Německa nebo se vrátily do Iráku, tyto návrat neplánují. U nás našly nový život i domov.

Celý článek zde


Dvě rodiny z projektu Generace 21 jsou v Českém Těšíně, ostatní se vrátily

Dvě čtyřčlenné rodiny iráckých uprchlíků z původních čtyř zůstaly do současnosti v Českém Těšíně. Ostatní Iráčané se vrátili do své vlasti.

IDnes: Pracují v bistru i se dřevem. V Těšíně zůstalo osm uprchlých Iráčanů


film: Bohu žel - příběhy 6ti uprchlíků z východu a jihu v ČR

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/35431-bohu-zel

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.

„Syna jsem neviděl 4 roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype,“ líčí Gruzínec Zurab, který v Praze už 20 let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je svou vlastí pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Syřan Hadí o něj nestojí – necítí se v Česku vítán. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy jsme nabídli pomocnou ruku tisícům Bosňáků prchajícím z Jugoslávie. A ptají se, vůči komu je vlastně namířená nenávist převlečená za vlastenectví.

Další filmy k tématu

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/36158-budovatele-rise

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/34989-chut-cementu

 

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/36835-limbo Slovo „limbus“ pochází z latiny a znamená okraj, mez, v katolické věrouce pak předpeklí, dočasný stav duší, jejichž osud zná pouze Bůh. Symbolika přenesena do současné migrační krize odkazuje k dlouhodobé nejistotě, ve které je nuceno žít nemalé množství migrantů.

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/34946-mesto-duchu Syrový obraz zvěrstev páchaných v Sýrii pohledem Hamúda a Hasana – dvou občanských novinářů, kteří navzdory brutálním represím přinášejí okolnímu světu informace o situaci v těžce zkoušeném městě.

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/36328-modlitba-k-mori Před dvěma lety se stal tříletý Syřan Alan Kurdí jedním z mnoha utonulých ve Středozemním moři cestou ze Sýrie na řeckou pevninu. Fotografie jeho bezvládného těla obletěla celý svět

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/35595-meuthenova-strana Zdánlivě nekonfliktní profesor ekonomie Jörg Meuthen kandiduje do parlamentu za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Pohled do zákulisí jeho úspěšné kampaně odhaluje pravou tvář muže, který s úsměvem na tváři šíří rasistické nálady ve společnosti.

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/36211-pani-pristavu Rázná Číňanka Suzanna Chen přišla do Řecka počátkem 90. let. Její cesta nebyla jednoduchá. Nyní za migrační krize poskytuje pomoc dalším lidem přicházejícím do Evropy.

https://www.jedensvet.cz/2018/filmy-a-z/35529-zivot-v-dobe-uprchlicke Každý 113. člověk žijící na této planetě je uprchlíkem. Více než polovina z nich jsou děti. Jak se tedy na migrační krizi dívají ony? Devítiletý Omar s hormonální poruchou růstu následuje cestu ze Sýrie přes Libanon až do Finska.


Universum: Čeští křesťané a uprchlíci

V čtvrtletníku České křesťanské akademie Universum vyšel zajímavý článek, který popisuje výsledky sociálního průzkumu názorů na uprchlíky mezi křesťany a nekřesťany v české společnosti.

Z článku vyjímám: "křesťané zastávají odlišný názor, než převládá ve společnosti. Lze proto říci, že ve věci přijetí uprchlíků tvoří kontrastní menšinu. Otázkou je, zda by se mokli stát i kreativní menšinou, která by k řešení uprchlické krize dokázala přistoupit zodpovědně a přitom inovativně. To znamená nacházet nová řešení, která by nesklouzávala do shora naznačených dvou extrémů („odmítače“ a sluníčkáři“), ale byla třetí — evangelijní — cestou"


Šokující fotografie stovek migrantů táhnoucích naším venkovem

Každý u nás už ví, že naše krásná země brzy bude zaplavena hordami barbarských migrantů pošlapávající naše hodnoty (respekt k názoru, majetku a víře druhých, podpora mírového řešení konflitků místo podporování zbrojení, zastávání se slabých a utlačovaných ...). Dosud však chyběly fotografie. Ale to se dnešním dnem změnilo: před pár minutami se mi dostala do rukou tato fotografie, která hovoří za vše.


Zlínská rodina z Afgánistánu

prvni narozeniny

A Ho J, 

před více než rokem někteří z nás posílali peníze na účet afgánské rodiny. Paní čekala dítě a protože nemá status "trvalý pobyt", museli si všechna předporodní vyšetření i porod platit. A vy jste jim výměnou za útlou knížečku mých básniček, nebo jen tak, pomohli. Už jsem vám děkoval a dělám to znovu.

Dnes má malý jeden rok. Pozvali mě i s mou rodinou na oběd-hostinu, i na oslavu. Jeho jméno
znamená v překladu Ráj.

V příloze posílám nějakou fotku, a tady přidám básničku, kterou jsem mu dnes napsal:

 


Syřan v Berouně

K nám do sboru chodí také jeden Syřan, profesí archeolog, jehož rodina je rozptýlená po celé evropě. Chodí do křesťanského společenství, je přítelský a pracovitý. Snad má i známost a chtěl by zůstat v ČR.


Beseda o uprchlících Slatiňany 8.10.2015

První část

viz: http://slatinany.farnost.cz/zkusenosti-se-syrskymi-rodinami-v-hradci-kralove.html

 


Zkušenosti se syrskými rodinami v Hradci Králové

V Hradci jsou momentálně 3 křesťanské rodiny podporované místní křesťanskou komunitou, které sem přišly během 3 let. Zprávy níže jsou o některých z nich, některé se týkají jedné rodiny.


kolega Eritreec

Včera jsem byl na pivu s bývalým kolegou, který k nám před lety přišel z Eritree. Vystudoval u nás stavební fakultu, má za ženu Češku a s ní 3 krásné děti.

Jeho nejstarší syn studuje vysokou školu, dcery jsou na gymplu. Jsem rád, že pro mne pracoval a že ho mohu považovat za kamaráda.

V mnohém jsou argumenty proti ekonomickým uprchklíků jistě pravdivé, ale jak říká Richard Rohr, není to celá pravda.


« | 1 2 | »