společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "co_nas_zaujalo":

Hartl: Lidé nejsou hloupí

V Universu 4/2017 se zamýšlí sociolog a předseda správná rady STEM Jan Hartl nad současnou politickou situací a jak ji lidé vnímají. 

"jsme velice pasivní. Ze všech mezinárodních srovnání vyplývá, že prostě sedíme u zpráv a říkáme si: ještě se to pořád nelepší. Budeme-li takhle pasivní, zůstaneme někde na půli cesty mezi Východem a Západem."


provinciál dominikánů: K prezidentským volbám 2018

Na oficiálních stránkách dominikánského řádu zveřejnil fr. Benedikt Mohelník OP
provinciál zamyšlení nad tím, co by se mělo očekávat (podle ústavy, evangelia a sociální nauky ŘKC) od prezidenta a do jaké míry tato očekávání naplňuje současný prezident.

Dávám to sem, protože politiku nebereu jako zlo, ale bereme ji jako nástroj k demokracii (tedy ve svobodné vládě lidí samých nad sebou). Kde není fungující politika, tam je diktatura nebo anarchie.

http://www.op.cz/?a=1&id=753


Universum: Postpravdivost nespadla z nebe

Skaut, bývalý redaktor českého rozhlasu a nyní mediální analytik Jiří Zajíc se v posledním Universu zabývá myšlenkou, jaká je dnešní společnost, kam to vede a co se s tím dá dělat.

Dává do souvislosti dnešní individualismus a konzumismus - uzavřenost v informační bubliny díky socialním sítím - všeobecnou relativizaci skutečnosti - neschopnost dialogu a respektu k druhým - ohrožení svobody společnosti - naději na řešení

V posledních letech se jedním z velice frekventovaných výrazů veřejného prostoru stala „postfaktičnost“, resp. „postpravdivosť‘. Tato situace zrála už dlouho. Je hluboce zakotvená v evropském myšlení posledních staletí, ale pro její projevení „v plné parádě“ bylo třeba moderního rozvoje medii a zároveň i masivních výsledků kapitalismu, který pro své udržení nutně potřebuje z nás všech vytvořit konzumenty.

 

Celý článek zde

 

 


Universum: Papež svěřil biskupským konferencím revize liturgických textů

Papež František se v rámci svých reforem snaží méně řídit církev z Říma a dát více prostoru věřícim a biskupům, jak se snaží ŘKC od II.Vatikánského koncilu.

Svědčí o tom i článek z Univerza zde.

Universum: Papež svěřil biskupským konferencím revize liturgických textů


dokument BBC Auschwitz: The Nazis and 'The Final Solution'

Zdravim a pridavam tip na dokument BBC,opravdu na me zapusobil.

Auschwitz: The Nazis and 'The Final Solution'

https://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz:_The_Nazis_and_%27The_Final_Solution%27

Z celeho zaznivalo, ze holocaust a treba likvidace napr, 30tis polskych politickych veznu, milionu ruskych zajatcu a dalsich

by nesla tak hladce bez dost opatrneho pristupu Spojencu, ale taky bez spoluprace dalsich zemi, obycejnych obcanu, i veznu samych (viz Sonderkomando - skupina veznu, kteri provadeli masove popravy v plynovych komorach). 

Bylo na nem videt, ze kazdy muze prispet jak kapkou dobra, ale i kapkou zla. Neridi vse ti nahore.

Zajmecum poslu ucet na Netflixu, kde to lze shlednout anglicky s polskymi nebo anglickymi titulky. Odkaz na film je i v ČSFD (odkaz). Vysílala to ČT v roce 2005. Ke koupi jsem to bohužel nenašel, ale seriál se dá prý také najít na ulozto.cz.

Robert

 


fejeton: byl jednou jeden dopravní podnik...

Kdo má rád podobenství...

Představme si dopravní podnik. Máme skvělého ředitele, budovy, školící zařízení. V garážích máme čisto, stále se uklízí, aby nebylo nikde ani smítko. Školíme se pravidelně v předpisech, jak přistupovat k cestujícím, používáme k tomu nejmodernější poznatky a zároveň původní texty tvůrce zákonů, který sám svými primitivními prostředky přepravoval úplně cizí lidi - smradlavé, sprosté, nevděčné. 

Mnoho lidí se v našem podniku věnuje akcím pro ostatní zaměstnance, věnuje tomu hodně času. Mnozí se při tom snažíme nějak přispět. Kdo nechce přispět, vůči tomu necítíme dobré pocity. Dáváme si velký pozor, jak sami řídíme naše rodinná auta, napomínáme se, kdo by jak mohl řídit lépe.

Akorát jsme ještě moc nezískali odvahu vyjet do ulic a na silnice a vozit cizí lidi, kteří v našem podniku nepracují... Jen sem tam někdo nesměle vyjede. Říci kolegovi z podniku, aby sedl za volat a vyjel ven je sprosté a nezdvořilé, může vést i k vyloučení z podniku. V lepším případě se ozve: tak si je voz, když Tě to baví. Mé povolání je ....mýt v podniku okna, zkrášlovat školení hudbou, přispívat na opravu garáží a provozních budouv, okopávat zahrádky kolem depa...co bys ještě nechtěl - co děláš ty pro krásu našeho dopravního podniku? Kdo chce svézt, ví přece, kde je dopravní podnik. Může přijít k nám a poprosit, pak ho někam dovezu....ale vnucovat se mu nebudeme, co když ani svézt nechce?

Co je to? (:


současné rodinné právo a ochrana dětí před šílenými rodiči z různých stran

Záznamy ze dvou souvisejících konferencí, kde vystoupili odborníci z různých oblastí, kterých se to týká. Odkazy jsou natrvalo ve virtuální knihovně a také v některých verzích audioknihovny.

Budoucnost rodinněprávního soudnictví aneb justice vstřícná k dětem nahrávka (různí) Seminář o aktuální situaci v rodiněprávním soudnictví. Řečníci z různých institucí se snaží z různých stran pojmenovat, co je dobré a co by šlo zlepšit. Výpisky.
kopie v mp3 o RK
společnost Horská Libuše
obvinění ze sexuálního zneužívání dětí v průběhu rozvodu nahrávka (různí) Záznam konference ke stále více aktuálnímu tématu křivého obvinění ze sexuálního zneužívání dětí v průběhu rozvodu rodičů, která si klade za cíl poukázat na dlouhodobá rizika těchto obvinění a dopady na děti. Příspěvky přednesli: opatrovnická soudkyně; kriminalista; policejní psycholog; sexuolog; pracovník OSPOD; pracovník neziskovky věnující se obětem trestných činů; otec postižený křivým obviněním; novinář věnující se dlouhodobě tématu; pracovník ministerstva spravedlnosti. Výpisky.
kopie v mp3 o RK
společnost Zdechovský poslanec EP

 Proč to sem dávám? Má-li si člověk na něco udělat pravdivý názor, je třeba věc nahlédnout z různých stran. 

 


HN - Sedláček: (ne)víra na dně jogurtu

Zajímavé myšlenky z fejetonu křesťanského ekonoma T.Sedláčka https://archiv.ihned.cz/c1-65888050-plizi-se-volby-aneb-ne-vira-na-dne-jogurtu :


Františkův pohled na znovusezdaná manželství a regulaci porodnosti

V posledním Universu vyšel zajímavý článek "Dvojí způsob četby exhortace Amoris laetitia" od morálního teologa Schockendorffa, kde shrnuje myšlenky dokumentu Amoris laetitia z roku 2016, který vydal papež František po vatikánské synodě O rodině v letech 2014 a 2015. V článku také vyvrací některé kritiky, které se po uveřejnění papežova dokumentu AL objevily.

Podle tohoto článku je papež František přesvědčen, že 

  1. Rozvedení a znovusezdaní nejsou automaticky v těžkém hříchu a není důvod jim automaticky odpírat např. svátosti. Záleží na okolnostech.
  2. Umělé početí či antikoncepce nemusí být v každém případě hřích. Záleží na okolnostech.

Přitom to prý ani není v rozporu s církevním právem. Papež vůbec dává větší důraz na konkrétní okolnosti, tedy na "člověka", než na obecné principy, do kterých by šlo všechny lidi "napasovat" (v článku označeno jako objektivistická metafyzika).

Celý text článku ve formátu .doc (pro MS Word) je zdehttp://slatinany.farnost.cz/files/Amoris_laetitia-Dvoji_zpusob_cetby_exhortace-Universum_2017_2.doc 

Článek o papežově dokumentu AL na vatikánském rádiu je zde: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=23544 


Nenásilí jako styl mírové politiky (Poselství papeže Františka ke světovému dni míru)

plné znění poselství papeže Františka k 50. Světovému dni míru na téma nenásilí jako stylu mírové politiky je zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/161215poselstvi-papeze-frantiska-k-50-svetovemu-dni-miru