společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "uprchlíci-informace*":

Třetina imigrantů přišla v roce 2016 do Evropy ze Sýrie

Podle Eurostatu hrálo v roce 2016 prim následujících pět zemí, odkud přišlo nejvíc žadatelů o azyl (procenta vyjadřují podíl z celkového počtu žádostí): Sýrie (27,8 %), Afghánistán (15,2 %), Irák (10,5 %), Pákistán (4,0 %) a Nigérie (3,8 %). Syřanů, kteří utíkají ze země postižené válkou, bylo v minulém roce ze všech žadatelů nejvíc – přes 334 000 osob. Z Afghánistánu zase utíkají zejména lidé, kteří v posledních 15 letech pracovali pro mezinárodní společenství, a kterým nyní při postupném návratu Tálibánu k moci hrozí pronásledování. V meziročním srovnání přibylo nejvíce žadatelů o azyl z Nigérie (roku 2015 to bylo 30 000 a roku 2016 přes 46 000 nových žadatelů o azyl).

https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/migrace-v-souvislostech/migracni-statistiky-4518gp


Svoboda Pavel: Co s migrací po červnovém summitu?

Europoslanec Pavel Svoboda shrnuje aktuální situaci migrace do Evropy a co se může stát dál. Řeší jednotlivá témata, která se dnes řeší:

Zatím se ale země EU nedohodli a otázka je, jestli se (např. země V4) vůbec chtějí dohodnout a jen neoddalují dohodu, aby "nemuseli nic řešit".

Uprchlíci ve světě v roce 2017

Celý článek je zde:

https://www.info.cz/evropska-unie/nazory/co-s-migraci-po-cervnovem-summitu-komentar-europoslance-pavla-svobody-34368.html


Na řecký ostrov Lesbos připlouvá denně 200-300 uprchlíků z Turecka

Možná by i naše země měla přestat blokovat a bojkotovat a jen kritizovat společný postup EU vůči ilegální migraci a měla by se aktivně účastnit projednávání reformy azylového systému s vlastní konstruktivní nabídkou solidárního přístupu, jak mimojiné tvrdí i zpráva diskusní a informačí sdružení českých státních a nestátních organizací (vláda, ministerstvo, neziskovky...) Národního konventu (více zde: https://www.narodnikonvent.eu/2018/03/28/doporuceni-budouci-podoba-migracni-politiky-eu/).

Zdá se totiž, že dohoda s Tureckem z roku 2016 přestává fungovat, jak plyne z následujícího svědectví:

"Turecko polevuje v hlídání hranice, zvyšuje se příchod uprchlíků na řecké ostrovy i přecházejících pevninskou hranici. Starosta Mytiléné na ostrově Lesbos nám potvrdil, že po mnoha měsících klidu, který zajistila „dohoda EU-Turecko“ z dubna 2016, se situace mění a denně připluje na pobřeží ostrova Lesbos 200-300 uprchlíků.  Pokud se jejich příliv nezastaví, hrozí opravdu kritická situace. Lidé na ostrově Lesbos jsou obětmi neschopnosti řecké a turecké vlády zabránit dalším nelegálním přechodům hranice. Ani pomoc Frontexu (Evropská pobřežní a pohraniční stráž) není zatím dostatečně efektivní."

(https://www.sojdrova.cz/zpravy/2018/04/mezi-migranty-jsou-tisice-nezaopatrenych-deti)

 


hlidacipes: Smrt při teroristickém útoku? Pravděpodobnější je, že se udusíte prostěradlem ve vlastní posteli.

Asi nikoho nepřekvapí, že např. autonehody, kriminalita nebo různé civilizační choroby si vyžádají mnohonásobně více obětí než teroristé. Je ale i celá řada různých bizarních okolností , jež si každoročně vyberou zhruba stejně nebo i více životů než teroristé. Jakkoli tím hrozbu terorismu (a nutnost jí čelit) nezlehčujeme. 

(statistika v článku)

https://hlidacipes.org/smrt-pri-teroristickem-utoku-pravdepodobnejsi-je-ze-se-udusite-prosteradlem-ve-vlastni-posteli/
Podobný článek.
http://eurodenik.cz/blog/statistika-pocty-obeti-teroristickych-utoku-v-zapadni-evrope-v-letech-19702015
Nejsme někteří trochu paranoidní?


Donecker:Je vlna uprchlíků obdobou stěhování národů?

Podle vídeňského historika Stefan Doneckera je zcela scestné přirovnání současných uprchlických vln ke stěhováním národů, které mělo způsobit konec západořímské říše. Toto přirovnání používají někteří politici, aby migranty vykreslili jako organizované invazivní jednotky s cílem zničení západní kulutury.

Donecker tvrdí, že to, co označujeme stěhováním národů na konci starověku,bylo něco zcela jiného, než dnes. Tehdy neexistovaly národy, ani mezi barbary, ani v Římské říši. Kmeny ze severu neměli za cíl Římskou říši zničit, některé s ní někdy spolupracovaly a jindy ji izolovaně napadly. Navíc pád Západořímské říše pravděpodobně nebyl způsoben kmeny ze severu.

Co se dělo v Římě před 1600 lety neznamená, že současní uprchlíci nejsou rizko, nýbrž že současná migrantská vlna má málo společného se starověkýmu "stěhováním národů".

Celý článek ve formátu MS Word zde: Universum-Je_vlna_uprchliku_obdobou_stehovani_narodu.doc.

Jinak nad hlubšími příčinami migrace na Západ a naším podílem se - ještě před kulminací migrace v roce 2016 - zamýšlel prof. Stanislav Komárek zde: http://slatinany.farnost.cz/komarek-zamysleni-nad-sirsimi-souvislostmi-strachu-z-islamu.html


ČRo plus: Když globální problémy řešíme lokálně - pohled na dnešní dobu a strachy očima sociologa

Knihy, na které vám nezbyl čas
10.1.2017 20:10 Bude 21. století označeno za období novodobých náboženských válek? Současný boj světa s uprchlíky a terorismem jsou silným podnětem k sebereflexi. Vizionářské názory polsko-britského sociologa Zykmunda Baumana v knize Tekuté časy. Připravil Jiří Mejstřík.

Člověk v tísni: portál s aktuálními informacemi o migraci

https://www.clovekvtisni.cz/cs/migrace

Informace lidí, kteří víc než většina jiných komentátorů, ví, o čem mluví. 


Dokument o bombardování Aleppa: The White Helmets

Dokument z roku 2016 The White Helmets popisuje život a záchranné práce v syrském Aleppu. Jeden ze 5ti dokumentů nominovaných na Oskara 2017. Dobrý snímek pro dokreslení suchých zpráv z novin.

Bohužel, na obchodu se zbraněmi, který roste (zdroj), se podílí i naše země (zdroj z 2008).


LN: Papeže Františka nečeká v Polsku vřelé přijetí. Kvůli uprchlíkům na něj prší nadávky.

http://www.lidovky.cz/papeze-frantiska-ceka-v-polsku-vlazne-prijeti-kvuli-jeho-vyrokum-o-migrantech-1hw-/zpravy-svet.aspx?c=A160726_200616_ln_zahranici_bri

Článek popisující dle mého docela výstižně situaci a vztah k současnému papeži nejen v Polsku (postoje některých našich biskupů zde nebo u autora).


lidenaceste.cz: různé informace fornou výstavy

http://lidenaceste.cz/

Různé mapy, fotografie a svědectví v souvislosti s uprchlíky, zejména z válečných oblastí blízkého východu.

Výstava

pod záštitou biskupa Václava Malého.


« | 1 2 3 4 | »