Syrské rodiny v Hradci

verze 16.9.2015 15:26

Jak se sem dostaly

Podmínky pozvání cizince ze Sýrie je popsáno na stránce ambasády v Bejrútu: www.mzv.cz/beirut/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cizince/dulezite_upozorneni_pro_syrske_obcany.html Z toho vyplývá, že lze pozvat pouze příbuzné v přímé linii, partnera na obchodní jednání, dále je tu možnost vzdělávacího pobytu a nebo účelu hodného zvláštního zřetele (např. aktivní účast osoby na významné kulturní akci). http://cizincihradec.cz/aktuality/tyden-solidarity-s-ohrozenymi-mensinami-blizkeho-vychodu/

Zvoucí osoba musí doložit dostatečnou finanční hotovost při podávání kolkovaného pozvání na cizinecké policii (u 6 lidí to bylo 480 tisíc - je to závislé na počtu pozvaných osob a době pobytu). Zvaná osoba musí mít na dobu pobytu sjednané zdravotní pojištění.  Zvoucí osoba se zavazuje nahradit majetkovou a nemajetkovou újmu, která vnikne státu nedodržením závazků uvedených v pozvání.

Zvoucí osoba se zavazuje uhradit dle zákona č.326/1999 Sb náklady spojené s obživou a pobytem až do vycestování  z území, náklady spojené s poskytnutím zdravotní péče a případně též s převozem nemocného nebo ostatků zemřelého. Zvaná osoba sem přijíždí na konkrétní dobu a po tuto dobu ji máte na starosti. Letenka se zakupuje na cestu tam i zpět. Zvaná osoba sem letí s tím, že se vrátí zpět. Není však v lidských silách zabránit tomu, aby si to tady rozmyslela. Kdyby si to tedy hypoteticky rozmyslela, tak o azyl musí požádat ještě během platnosti víza.

Dále je třeba napsat osobní zvací dopis každé zvané osobě. V praxi se tedy každé osobě posílá kolkované pozvání potvrzené cizineckou policií, osobní zvací dopis a materiály, týkající se daného účelu hodného zřetele.

Nechci nikoho zrazovat z konání jakéhokoliv bohulibého díla, chci upozornit, že to má svá úskalí a není to jednoduché. Nicméně je to možné, je však třeba zázemí a čas na přípravu. U nás jsme konali kulturně humanitární akci, jejíž cílem bylo upozornit na zoufalou situaci náboženských menšin - především křesťanů  a jezídů. Výtěžek této akce byl zaslán na pomoc uprchlíkům. Akci zaštítilo několik organizací Biskupské gymnázium (jako hlavní organizátor), duchovní správa kostela P. Marie, Katedra kulturních a náboženských studií, Integrační centrum Charity a svou osobní záštitu převzal i biskup Jan Vokál.

Upekli jsme to sice spontánně u piva v hospodě, ale pak si někdo musí vzít na bedra všechny ty koncerty, přednášky, panelové diskuse a pod.- u nás to odedřel Ondra.

Když pak máte celou akci připravenou, může se vám stát, že sem pozvané osoby, se kterými již počítáte v konkrétním programu, jednoduše nepustí.Bylo by to na hodně dlouhé povídání.

Aby aktivita přinesla efekt, musí být nápaditá, mít myšlenku a precizní provedení. Kde toho není možné dosáhnout je pak lepší netříštit své síly a podpořit např akci našich biskupů http://tisk.cirkev.cz/z-domova/biskupove-a-predsednictvo-erc-k-migraci/.

Když už jsou zde

po podání žádosti o azyl , je každý z žadatelů umístěn v karanténě. Kromě lékařských vyšetření ho vyslýchá i policie a pod.Stát musí zjistit o koho se jedná. Tato procedura trvá kolem dvou měsíců. Pak je azylant umístěn do některých z táborů např. v Kostelci nad Orlicí. Poté si může najít ubytování sám, neboť doba pobytu v táboře by neměla přesáhnou stanovenou dobu. S tím azylantům pomáhají pracovníci integračního centra charity. Najde-li se farnost nebo jiná osoba, která je ochotna s tím pomoci, této aktivitě samozřejmě nikdo nebrání. Co se týká výše možných sociálních dávek, zatím jsem naše Syřany nezpovídal a nebudu to dělat po telefonu. Nicméně mohu říci, že podpora není velká a sestává se z příspěvku na nájem (neplatí se celý) a nějaké podpory na děti. Co se týká zdravotního pojištění, tak to hradí stát. Kdybyste chtěl vědět přesné částky, tak se prosím obraťte na pracovníky Integračního centra diecézní charity. V Hradci máme tři rodiny. Většina z dospělých studovala na univerzitě. Moderní technologie dokáží používat lépe než já. Nemůžete si proto představovat uprchlíka, který právě slezl ze stromu. Jejich životní úroveň před válkou byla srovnatelná se západními standardy.Mají svou kulturu, která nám je blízká, přesto mají i své specifické východní odlišnosti. Nespěchají tolik jako my, mají svou hrdost. Na druhou stranu i ten, kdo se jich ujme musí mít jistou dávku trpělivosti, neboť je to trochu jiná mentalita. Kromě těch, co se jich zde ujmou nemají zde přátele, někdo jim musí pomoci řešit základní problémy a proto je to zpočátku dost časově i psychicky náročné. O tom by mohl nejlépe vyprávět Ondra.

Na druhou stranu je to činnost, která má smysl. Je sice třeba jim pomoci s rozjezdem, jedná se však o podnikavé lidi, o kterých nepochybuji, že si najdou uplatnění. Rami je chemický inženýr. Prošel různými profesemi od chemika až po řízení kvality chemického provozu. Bohužel sehnat uplatnění jako chemik není jednoduché. Protože nechtěl zůstat na sociálních dávkách, pronajal si stánek s kebabem u Bati na Gočárově třídě. Moc výhodné pro ně to není, protože jakmile začnou pracovat, přijdou o nárok na dávky.

Dima byla lékárnice. Zatím se stará o děti, ale chtěla by si udělat kurs a pracovat jako tlumočnice. Youla je učitelka. V Sýrii vystupovala v televizním výukovém pořadu pro děti. Maher dělal vrchního šéfa řízení kvality nějakého velkého potravinového řetězce. Původně začal v cukrářském provozu ale velmi rychle se vypracoval až do vedoucích pozic. To uvádím jen pro představu.

 Kdo četl Malého prince ví, že když se někoho ujmete, máte za něj i jistou odpovědnost. Tato odpovědnost není jen v sehnání bytu a nábytku ale i v tom, aby se zde daná osoba necítila jako úplně osamělý cizinec. My máme trochu výhodu v tom, že ty tři rodiny si teď do jisté míry vystačí. Jedná-li se však o jedinou rodinu ve městě, pak je třeba poněkud větší péče. Stačí si trochu představit, jak byste danou situaci prožívali na jejich místě. Naše tři rodiny pocházejí ze Sýrie.

Těch posledních deset tisíc křesťanských rodin z Iráku se nachází v kurdském Erdbílu. Odtud by alespoň část z nich měla dostat iniciativa našich biskupů. S našimi Syřany to ale nemá žádnou souvislost - to jste špatně pochopil.

Jinak co se týká pracovních příležitostí, tak to bude závislé na dané osobě. Jiné to bude u zemědělce a jiné u inženýra, doktora nebo IT-specialisty. Nepředstavujme si proud lidí z mladší doby kamenné. Zde by byla šance si navzájem sdělovat tipy na zaměstnání. Je-li pravda, co se píše v tisku je zde po podobných pracovnících poptávka. Čím širší rozhodíme sítě, tím větší máme šanci pro ně najít smysluplné uplatnění. To však můžeme řešit, až tu někdo bude. Zatím se pohybujeme v oblasti teoretických úvah a slov.

 Má-li někdo vážný zájem pomoci a nechce čekat na iniciativu našich biskupů, je ochoten podstoupit rizika, která jsem popsal v předchozím mailu, tak nás může zkontaktovat. Poskytneme mu všechny informace, které nám jsou známé. Nemá smysl se zde se vším dopodrobna rozepisovat. Jan Hušek může zprostředkovat kontakt.

 

Proto bych velmi doporučoval, aby každý, kdo to myslí vážně a chce se na něčem konkrétním podílet napsal krátký, ale výstižný dopis  našemu arcibiskupovi Dominikovi Dukovi. V dopise ho požádejte, aby maximálně urychlil avizovanou pomoc křesťanským rodinám. Tyto rodiny trpí, a každé plané řečnění toto utrpení zbytečně prodlužuje. Ptejte se, kdy se už ta akce konečně začne. Bude-li dopisů dost, dojde jim, že je už kairos. Tato akce má šanci.

 

Také je třeba se za to vše modlit.