společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^


Obsah tohoto příspěvku vyjadřuje názor autora uvedeného pod příspěvkem anebo citovaných zdrojů a nepředstavuje oficiální postoj církve.

Krčméry: jako lékař pomáhal v Maďarsku, pomáhá s nemocnicemi v Libanonu a Iráku

Velice zajímavý rozhovor o akuální uprchlické krizi, o evropských hodnotách, o našem obrazu v EU. Zajímavé souvislosti. Neříká jen názory, ale podkládá je zkušenostmi a fakty.

Sám jako lékař dobrovolník pravidelně pomáhá v Maďarsku s migranty.

Rozhovor je z 22/10/2015 zde: http://www.tyzden.sk/podlampou/27513/lekar-krcmery-nie-sme-krestansky-narod/ (je to video, ale stačí to i jen poslouchat).


Krčméry je slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínuinfektológiuonkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta (Wikipedia) a podle mluvy i křesťan.

Odpovídá inteligentně na otázky:

Čím je současná situace výjimečná? Ohromné množství lidí na jednom místě (350tis lidí prošlo během měsíce).

Proč máme my migrantům něco dávat? - protože silnější má pomoci slabšímu - jako když my celkem bez ostychu bereme dotace EU a spotřebováváme si je podle našeho uvážení

Riskujeme něco tím, že jim pomoci odmítneme? - 1) se tím brzy dostaneme v EU do izolace, EU je naším postojem překvapená a nechápe, zvlášť když po první i druhé světové válce mnoho lidí z východu uteklo od nás (např. z NDR v roce 1989 uteklo 1mil lidí do NSR); 2) když nepomůžeme, tak je zabíjíme.
Když nepomůžeme my, pak třeba někdo nepomůže nám.

Ohrozíme naši kulturu přijmutím cizích lidí? - nemyslím, procestoval jsem celou zeměkouli a je mnoho multikulturních společností, které fungují dobře: USA, UK, D. Některé fungují hůře: paříšská předměstí. Indie: 4 kultury, SIngapur - 4kultury, Malaysia - 85% muslimů salafi, katolická církev tam však má svobodu jako u nás.
Osobně věřím v mezináboženský dialog, máme mnoho společného v morálce. Myslím, že zanedbáváme spolupráci s Judaismem. Ale i Buddhismus nese tolerantci a mír - např. v Barmě a Indonesii, Laosu, Kambodži pomohl k pádu diktatur.

Není lepší pomáhat v místě, aby odcházelo méně lidí? Souhlas, máme v Iráku 3 projekty (nemocnice 3 roky, taky v Libanonu 7 let) a tak tam tu situaci trochu známe: do Evropy nejsou vytlačování radikální muslimové, jak se média bojí, neodcházejí bojovníci ISIS. Podle mé zkušenosti odcházejí právě lidé, které ISIS vyhnalo z domovů.

Jaký máš dojem z těch lidí, které léčíš? Tropické choroby nevidím, naopak chytají běžné naše choroby, které známe (rýmu, vyčerpání, zápal plic - jsou na cestě týden až 4 týdny), deprese kvůli stresu se souvisejícími poruchami zažívání, cukrovku, vysoký tlak ze stresu. Myslím, že kdyby utíkali z Ukrajiny, bude diagnóza podobná. Když jsem byl na Sicílii a na Maltě, tam byla situace mnohem horší. Je vidět, že v Iráku a Sýrii byl zdravotní systém poměrně kvalitní (socialistický systém převzatý od nás), narozdíl od situace v Africe, což se nás teď netýká, ale v Itálii a Řecku a Španělsku tyhle lidi zatím zachytávají, ale až toho nechají a pustí je do Evropy, bude to fakt problém! Loni Itálie "zpracovala" 250tis uprchlíků, ale nikdo jim nechtěl pomoci, jen je všichni kritizujeme, že nehlídají hranice.
Co jsem vyšetřoval, tak za jeden den z 2500 lidí se 10% cítilo nezdravě, 20 z nich bylo vážně nemocných, ale zatím nikdo nezemřel, to je zázrak, to musí řídit strážní andělé!

Co vidíš v očích těch migrantů? Jsou to vypočítavci? Mají drahé oblečení, mobily...? Něktyří měli peníze, byla to střední vrstva. Byli bohatí, ale skoro o všechno přišli, proto utíkají. Takže někteří opravdu mají oblečení i mobil. Mají pár tisíc dolarů na rodinu - i když to není zas tak mnoho, rodina má třeba 9 členů - to není mnoho. Těžko mají 100Euro na noc v hotelu. Mají hlad - 20 tunový kamion potravin snědli za hodinu! Tak hladové lidi jsem v životě neviděl.

Chovají se migranti bezohledně? Nepamatuji na jediný konflikt, že by se předbíhali, chovali k sobě hrubě.

Nedemotivuje Tě, že váš pomáhajících je tak málo, zatímco my tu "píšeme dějiny" - volíme prezidenty, firmy, strany, píšeme zákony a migranty se snažíme ignorovat? Já s tím počítám, matka Tereza říká: něhledejte velké činy, dělejte maličkosti. Projeví se to třeba až za několik set let... a někdy stačí jen podat ruku: Jednu astmatičku jsem za ruku dovedl přes hranice, nebyla psychicky schopná ujít těch 150m. Říkám jí tam: "welcome to Austria" - a bylo mi líto, že nemohu říci "welcome to Slovakia", Chtěl bych, aby nás nevnímali jako Slováky, ale jako Evropany.

Je problém zima? Ano, oni velmi spěchají a proto hodně trpí. V Rakousku jsou v bezpečí, tam je dobrý systém, horší to je na Balkáně.

Z čeho plyne strach z islámu? možná z nízké sebedůvěry našeho křesťanství, ze slabé víry. Odkryjme, čeho se bojíme. Konfrontace s migranty je jedinečná příležitost ukázat sílu křesťanství.

Jiné téma - za co byla poslední Nobelova cena ve zdravotnictví?

Proč nobelovu cenu dostali za malárii? když svět teď řeši rakovinu, AIDS, atd? - protože na malárii zemřelo za rok 1 milion lidí, dříve 5 milionů. Doteď počet obětí na tropické choroby na světě rostl.

Přitom tento lék je rostlinného původu v Číně znali 25 let, ale my na Západě jsme v naší pýše tento lék nerespektovali, v USA ho zaregistrovali loni, v Evropě před 2mi lety.

Další ocenění je za Červa v oku (přenáší komár) - je i v mozku nebo v plicích (Onchocerchóza (říční slepota)).

Podobný osud měl původně indiánský lék proti malárii na základě chininu, který britští vojáci velmi dlouho odmítali pozřít, než je k tomu začli nutit násilím.

Jsou 3 teorie, co znamená had jako symbol lékarnictví: Mojžíšův had na holi; nějaký řecký had anebo Ochočerv, které vytahují z těla tím, že je namotávají na hůlky (někteří mají i 20cm). Jsou staré kresby, kde je to znázorněno.

Očkování při cestách do zahraničí

Při cestách na jih nedoporučuji podceňovat očkování. Zvlášť ve válečných oblastech špatně fungují očkovací týmy a hrozí tam rozšíření jinak málo rozšířených nemocí.

Vznik: 25.11.2015 16:45, Autor: honzas, Titul: 182 'Krčméry: jako lékař pomáhal v Maďarsku, pomáhá s nemocnicemi v Libanonu a Iráku', Kategorie: uprchlíci-svědectví-dobrovolníci* |

Komentáře

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře



Bold text Italics Underline Strikethrough Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: