společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^



KT - Petr Kuneš: Kdo vymýšlí přímluvy v kostele

Originál článku zde: http://www.katyd.cz/odpovedny/kdo-vymysli-primluvy-v-kostele.html 

Kdo vymýšlí přímluvy v kostele

Vydání: 2006/11 Příprava na manželství, 13.3.2006, Autor: Pavel Kuneš

Jak se dá v modlitbách reagovat na stále nové životní situace?

Dotaz čtenáře:  Kdo je autorem přímluv? Jsou předepsané přímluvy povinné? Přiznám se, že někdy raději mlčím, protože nejsem schopen zodpovědně říci: „Prosíme tě, vyslyš nás.“ Nebylo by lepší, aby si přímluvy – buď předem, nebo spontánně během mše - připravil kněz či samotní farníci? J. J., brněnská  diecéze

 

Přímluvami končí bohoslužba slova. Nazývaly se „Modlitby věřících“ a patřily k liturgii odjakživa. Když později všechny liturgické role převzal kněz, ztratily svůj význam a zůstaly (alespoň v západní liturgii) zachovány pouze ve velkopátečních obřadech. Do pravidelné mešní liturgie se znovu vrátily po II. vatikánském koncilu. V neděli a svátky jsou povinné, ve všední dny nejsou závazné, ale je vhodné je konat. 

Ve starověku bývalo jistou formou přímluv také čtení z diptychů. Diptychy byly dvě voskové tabulky v rámečcích, po delší straně spojené řemínkem, takže se k sobě mohly přiklopit. Do vosku se dalo snadno psát (tj. vyrývat do něho písmena) ostrým koncem pisátka zvaného stylus. Když klérus přinesl k oltáři dary, které se shromáždily přede mší svatou, četla se z diptychů jména obětujících nebo těch, za které se bude mše obětovat. V některých farnostech tento zvyk obnovili – u kostelních dveří dali k dispozici sešit, do něhož mohou zájemci napsat své prosby, které se pak během přímluv předčítají.

Pro přímluvy není předepsán žádný formulář, který by bylo nutno přesně zachovávat, protože situace našeho života jsou neustále nové. Prosby tvoří zpravidla čtyři oddíly. Nejprve se modlíme za některé potřeby celé církve (za papeže, misie, jednotu křesťanů apod.), potom za národní a světové záležitosti (např. za mír, představitele vlád). Třetí skupinu tvoří prosby za trpící (nemocné, nezaměstnané aj.) a čtvrtou pak potřeby místní farnosti (za farníky, přítomné shromáždění...).

Autoři tištěných přímluv jsou nejrůznější. Některé farnosti si dokonce vytiskly svoje vlastní přímluvy. Používají se také různé překlady osvědčených textů. Některé základní přímluvy jsou uvedeny v Dodatku Římského misálu, který je používán v kostelích, a jsou k nim přiřazeny i čtyři velmi staré, pocházející z křesťanského starověku, ze 4. a 5. století.

K MODLITBĚ NELZE NUTIT

Dnešní přímluvy uvádí kněz. Po jeho slovech jsou přednášeny jednotlivé úmysly pro naše modlitby. Uznáte-li, že se k tomuto úmyslu můžete připojit, pak vyslovíte svou modlitbu podle ohlášeného vzoru nebo podle zvyku vaší farnosti. Třeba: „Pane, smiluj se“ nebo „Prosíme tě, vyslyš nás“ či jinak. Další možnou odpovědí na oznámený úmysl je chvíle tiché modlitby.  

Jelikož se svou modlitbou obracím přímo na Pána Boha, může se stát, že se k některé výzvě nemohu připojit. Toho se nikdo nemusí lekat, podobnou situaci totiž popisuje už svatý Pavel (1Kor 14,16). Poslouchat musíte pouze své svědomí. Nemůžete být k ničemu nuceni.

Spontánní vyslovení úmyslů pro přímluvnou modlitbu má své opodstatnění. Životní těžkosti i radosti se neustále mění. Často se mi osvětlí něco důležitého až při bohoslužbě slova a bylo by škoda příležitost k prosbě vynechat. Pro to se ovšem musí - po dohodě s knězem, který přímluvy vede - najít vhodný způsob. Snadnější možnosti poskytují menší kostely, tam se přítomní lépe vzájemně slyší. Nejsou ale vyloučeny ani kostely velké. Někde nechávají mikrofon kolovat po lavicích, jinde věřící přicházejí k mikrofonu do presbytáře sami.

Spontánně přednášené modlitební úmysly nacházejí vhodnější prostředí tam, kde je liturgie konána ve spolupráci s knězem, v dobré pohodě, beze strachu před ostatními.

P. PAVEL KUNEŠ, farář v Praze-Vršovicích

Vznik: 16.10.2018 13:09, Autor: rkoblizek, Titul: 483 'KT - Petr Kuneš: Kdo vymýšlí přímluvy v kostele', Kategorie: co_nas_zaujalo |

Komentáře

[5] rkoblizek e-mail 03.11.2018 11:35
Z knihy Život je sacra zajímavej: (str.90) Ve své prosbě neseznamuji Boha s místy, v nichž by se měl angažovat, ani mu neodhaluji tajemná zákoutí svého srdce. My to tak ale děláme. Vyřkneme prosbu, trochu emočně zatlačíme, slzičkou zalejeme a jsme pomodleni. Nezapomínejme, že modlitbou Bohu umožňuji do toho všeho vstoupit... (Vácha) Jako bychom v rámci přímluv v kostele Bohu do sluchátka vychrlili všechny své potřeby a starosti — a zavěsili
[4] rkoblizek e-mail 27.10.2018 07:55
Přímluvy při katolické mši byly zavedeny II.vat.koncilem dokumentem Konstituce
o posvátné liturgii
, kde je uvedeno:
"PŘÍMLUVY
53 Ať jsou obnoveny „přímluvy“ – „společná modlitba“, „modlitba věřících“ – po evangeliu a homilii, především o nedělích a zasvěcených svátcích. Tak se budou s účastí lidu konat prosby za svatou církev, za ty, kdo vládnou, za ty, které tísní různé těžkosti, za všechny lidi a za spásu celého světa. (4)((4/Srov. 1 Tim 2,1-2.))"
[3] rkoblizek e-mail 27.10.2018 07:43
V tomto dokumentu jsou vytaženy připravené přímluvy z níže uvedených 4 zdrojů pro 30., resp.31.neděli.
[2] rkoblizek e-mail 17.10.2018 10:30
A ještě zamyšlení o přímluvách a tipy na některé od kapucínů: http://www.kapucini.cz/domains/kapucini.cz/index.php/brno/primluvy
Přidání komentáře



Bold text Italics Underline Strikethrough Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: