Myšlenková kultura anebo kritické myšlení nám chybělo už před 80ti lety
Vilém Mathesius - pardubický rodák, významný český anglista a lingvista - už někdy ve 40.letech napsal esej, ve které se zamýšlí nad "nerozumností" veřejného mínění, a možná tomu i přichází na kloub.
Pro mě je zajímavým zjištěním, že povrchnost, kterou vnímám v někerých současných společenských diskusích, není produkt "dnešní doby" či sociálních sítí, ale že to je jev starší a možná přirozený. Dnes se tomu říká "absence kritického myšlení" či "selského rozumu". Mathesius ji nazýval jako nedostatek "Myšlenkové kultury".
Autor dále pojmenovává možné příčiny této povrchnosti, což už je první krok ke změně. A k čemu změna? Třeba že "změna je život" (:
Eseje "Myšlenková kultura" vyšla v knize "Možnosti, které čekají" v roce 1945. Celý text je zde, vybírám (i pro vlastní poučení):
Rozumný člověk je ten, který
- pronáší úsudek jen o tom, co opravdu zná, neusuzuje kvapně a nad dosah faktů,
- Z toho plyne povinnost informovati se o tom, o čem chceme usuzovat. (...) i mezi intelektuály se u nás tvoří spousta úsudků bez dostatečné informovanosti. Všimněme si jen, jak se u nás pravidlem hovoří o věcech politických a o otázkách veřejných vůbec. Jen výjimkou se setkáváme s úsudkem, opřeným o věcné informace.
- nedá se mýlit ve svém úsudku citovými vztahy, ať kladnými či zápornými,
- Usuzování zabarvené citem, ať je to cit lásky nebo nenávisti, je vždycky záludné. I po té stránce se u nás hřešívá víc než dost, a to nejen jednotlivci, nýbrž i celými směry a stranami. Ještě docela nevyprchala vlastenecká sentimentálnost, s kterou jsme se učili od dob obrozeneckých mluvit o svých dějinách a která nám nutně kalila a stále ještě kalí úsudek o nich, a již nás zase hrozí zavalit sentimentálnost sociální.
- a dovede úsudek změnit, dostane-li se mu lepšího poučení.
- Kdybychom šli na kořen nesnází v našem veřejném životě, zjistili bychom, že velká jejich část, ba snad i většina jich, tkví v tom, že (...) neochota dát se poučit patří k našim národním nectnostem. (...) Připouštím, že je někdy velmi těžko nalézt pravý střed mezi korouhvičkovou ústupností a zarytým setrváváním v mínění jednou pojatém, ale člověk rozumný ten střed najde....
Dále mě pobavila poznámka: "Naše střední školství je tak zcela upjato na encyklopedickou informovanost, že téměř zapomíná navykat své žáky tomu, aby rozumně usuzovali o věcech, s kterými se setkávají. "
Vznik: 15.06.2018 10:21, Autor: rkoblizek, Titul: 454 'Myšlenková kultura anebo kritické myšlení nám chybělo už před 80ti lety', Kategorie: co_nas_zaujalo |
Komentáře
K článku nejsou zatím žádné komentáře!