Nepodporujme režimy podporující terorismus a nesvobodu
Co je kapka zla, když ho je na světě moře? Ale z čeho jiného je to moře, než kapek.
Ropu bereme z Ázerbajdžánu, Iráku, Kataru či Saudské Arábie, čímž podporujeme režimy, které podporují jak teroristy, tak terorizují vlastní a okolní národy a tím vytváření nestabilitu - bídu (migranty) a utlačované (uprchlíky). Dá se pak říci, že v každé tuně ropy je kapka krve a s každou tunou ropy k nám přibyde další uprchlík... (např. https://www.clovekvtisni.cz/cs/tiskove-zpravy/ptejte-se-i-na-politicke-vezne-vyzvaly-nevladni-organizace-prezidenta-zemana )
Nemusíme hned jezdit všude koňmo, ale zvažme, jestli někdy není jen malé nepohodlí navíc ušetřit častější spolujízdou nebo užitím kola či veřejného prostředku pár ml.krve...
Elektronika potřebuje mnoho vzácných kovů, které se těží např. v Africe. Je v tom hodně peněz a stejně jak o ropu i o tato naleziště neustále bojují různé zájmové skupiny. V každém mobilu je kapka krve (citát převzat z Otázek Karla Moravce), s každou paletou mobilů k nám přibyde další uprchík... názorně o tom píší zde: Vraždění a hrůzy, které způsobujeme po světě
Nemusíme se kvůli tomu vrátit na stromy, to je extrém, ale vyvarujme se i druhého extrému - mysleme na to, jestli fakt potřebujeme tuhle a támhletu novou elektro-blbůstku? Neposlouží ještě nějaká - už vyrobená?
I naše země posílá zbraně do různých oblastí - Kurdům, do Egypta. Na jednu stranu se tím podpoří "kladné síly", na druhou stranu zabijí i spoustu nevinných lidí. Anebo je může někdo ukrást, jako ISIS získalo mnoho amerických zbraní po převratu v Iráku.
Podpořme veřejné mínění proti tomuto způsobu pomoci - snaha je, ale všeobecná podpora vázne - např. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/404451-zakaz-dodavek-zbrani-do-egypta-porusuje-dvanact-zemi-eu-vcetne-cr.html
Je jasné, že boj o ložiska surovin, příjmy z nich a levné zbraně ze Západu jsou jen jednou z více příčin neklidu v dotyčných oblastech... ale tuhle příčinu - narozdíl od ostatních - můžeme jen my ovlivnit. "A když je někdo jediný, tak by měl..."
Další produkt, který mění tvář některých rozvojových zemí, je palmový olej. Nejde ho asi nepoužívat, ale při troše dobré vůle jde dopad jeho "těžby" zmírnit požadováním používání certifikovaných producentů po výrobcíh. Teď je na trhu jen asi 1/5 certifikovaného oleje ... protože který spotřebitel to dnes po výrobcích chce? web? http://www.stoppalmovemuoleji.cz/info.php , vydali výborný dokument Palmanach.
I produkce dřeva v rozvojových zemích ně vždy respektuje práva a životy chudých
domorodců. I zde může požadování certifikovaného papíru a výrobků ze dřeva pomoci. http://www.czechfsc.cz/fsc-certifikace/co-je-to-fsc-certifikace--/ Bohužel i naši lesáci se tomu brání, protože za certifikaci se platí a každá koruna dobrá, a co aby jim nějací úředníci kontrolovali, jak se starají o lesy co?
Samozřejmě certifikace (podobně třeba jako technické kontroly) nezaručí zcela férové podmínky (provozují ji soukromníci a někdy sami producenti), ale určité zlepšení zaručuje, protože minimálně vyžaduje stanovení a dodržování nějakých pravidel.
Vznik: 31.08.2016 17:22, Autor: rkoblizek, Titul: 310 'Nepodporujme režimy podporující terorismus a nesvobodu', Kategorie: uprchlíci-jak-pomoci* |