Papež zahájil synodu o synodalitě - pro společnou cestu laiků a duchovních
Synoda za synodální církev -> společenství, účast a poslání
Harmonogram synodálního procesu
na úrovni katolické církve v ČR
- 17. října 2021: zahájení liturgickým shromážděním v katedrále/kostelích
- cca začátek listopadu 2021 – leden 2022: práce v pracovních skupinkách ve farnostech/církevních společenstvích
- do 31. ledna 2021: zaslání závěrů pracovních skupinek prostřednictvím [email protected]
- do 28. února 2022: zpracování návrhu diecézní syntézy
- 5. března 2022: diecézní předsynodní setkání (diskuze návrhu)
- do 20. března 2022: zaslání finální podoby diecézní syntézy Národnímu synodálnímu týmu
- 24. dubna 2022: předsynodní setkání katolické církve v ČR (Praha)
- 30. dubna 2022: odeslání národní syntézy na GS BS
Synodalita je spolupráce všech složek církve - laiků, magisteria, kléru. Jejím opakem je klerikalismus, povyšování kléru nad laiky, které kritizuje papež František jako hlavní příčinu odcizení církví od společností ve většině zemí světa.
Papež v sobotu 9. října zahájil světovou synodu neboli společnou cestu laiků a duchovních. Diecézní fáze dvouletého procesu začne tuto neděli 17. října „odspodu“. K zapojení ve farnostech jsou zváni všichni věřící. (Katolický týdeník 12/10/2021)
Rizika synodního procesu
Papež poukázal na to, že synoda nabízí velkou příležitost k pastoračnímu obrácení v misijním a ekumenickém rozměru, ale nese s sebou i určitá rizika. Prvním z nich je formalismus. Synoda je procesem skutečného duchovního rozlišování, které neslouží k tomu, abychom se sami prezentovali v pěkném světle, nýbrž abychom spolupracovali na Božím díle v dějinách.
„Když tedy mluvíme o synodální církvi nemůžeme se spokojit s pouhou formou, ale musíme se obrátit k podstatě věci, k nástrojům a strukturám, které podporují dialog a interakci v Božím lidu, zejména mezi kněžími a laiky. Proč toto zdůrazňuji? Protože se někdy setkáváme s jakýmsi elitarismem v kněžském řádu, kvůli kterému se oddaluje od laiků. Kněz se pak stává jakýmsi „panem domácím“ a nikoli pastýřem celé církve. Žádá si to proměnu určitých elitářských, překroucených a fragmentárních vizí církve, kněžské služby, role laiků, odpovědnosti v církvi a záležitostí správy a podobně.“
Druhé ohrožení synody definoval František jako intelektualismus, který by ji mohl proměnit v jakousi studijní skupinu zabývající se pouze sebou, odtažitou od reality svatého Božího lidu a konkrétního života komunit žijících na celém světě.
Dalším pokušením, na které Svatý otec poukazuje, je nečinnost, kterou odráží výrok: "tak to bylo vždycky", je lepší nic neměnit.
zdroj: Papež: Kéž se synoda stane časem obývaným Duchem svatým - Vatican News
Naši biskupové organizují přípravu, tj. diskusi v místní církvi. Jak je u nás zvykem, největší důraz kladou na modlitbu. Nicméně čin musí následovat, jak připomíná sv. Jakub ve svém listě ("víra bez činu je mrtvá").
zdroj: Pozvání českých a moravských biskupů k synodálnímu procesu - Církev.cz (cirkev.cz)
Vznik: 09.10.2021 22:05, Autor: rkoblizek, Titul: 725 'Papež zahájil synodu o synodalitě - pro společnou cestu laiků a duchovních', Kategorie: aktuality |
Komentáře
K článku nejsou zatím žádné komentáře!