Česká křesťanská environmentální síť (ČKES)

“Jako křesťané jsme povoláni k péči o Boží stvoření a chránit naši planetu pro budoucí generace. Příroda je dar od Boha a je naší povinností ji chránit a udržovat. Každý z nás má roli při zajišťování udržitelné budoucnosti a je naší odpovědností podniknout kroky k ochraně životního prostředí. Připomeňme si slova svatého Františka z Assisi: ‘Kde je láska a moudrost, tam není ani strach ani nevědomost.’ Ať nás tato moudrost vede k lásce a respektu k naší planetě.” - Papež František (Bing AI)

Cílem České křesťanské environmentální sítě (ČKES) je umožnit církvím v ČR, křesťanským environmentálním organizacím i jednotlivcům sdílet a poskytovat informace a zkušenosti z oblasti ochrany životního prostředí, zabývat se ochranou životního prostředí a podporovat péči o Boží stvoření. ČKES chce napomáhat rozvoji environmentálních programů a projektů v církvích, církevních organizacích a současně respektovat šířku rozdílných církevních tradic, z nichž každá svým osobitým způsobem a všechny společně usilují na základě biblických, teologických a duchovních východisk o hledání a uplatňování principů trvalé udržitelnosti s ohledem na bližní, s ohledem na život příštích generací a s ohledem na život celého Boží stvoření.

ČKES se plně odkazuje na Evropskou křesťanskou environmentální síť (ECEN). Členy ČKES jsou církve (resp. jednotlivci zastupující jednotlivé členské církve), zástupci křesťanských environmentálních organizací a sympatizující osoby. Zapsaný spolek ČKES byl zaregistrován (tehdy jako občanské sdružení) 30. června 2010 u MV ČR a bylo mu přiděleno IČO 22863150

zdroj: http://ckes.cz/

Kdo chtějí tuto snahu závazně deklarovat je určena Certifikace sborů, farností a církevních zařízení šetrných k životnímu prostředí. (zdroj: Certifikace (ckes.cz))

rozhovor: Ekologicky, zdravě a nápaditě /oddelovac/ Vydání 47 /oddelovac/ Katolický týdeník (cirkev.cz)

Adresa: Česká křesťanská environmentální síť, z.s.
Rychnovská 124 Kokonín 468 01
IČ: 22863150
E-mail (předseda spolku): [email protected].; Telefon (předseda spolku): 481 120 877

Papež František vyzývá k odpovědnosti za životní prostředí a říká: „Vše je propojeno a jako rodina národů musíme mít společnou starost: vidět, že životní prostředí je čistší a zachované. A starat se o přírodu, aby se o nás starala,“1Toto prohlášení pochází z jeho poselství Evropské radě, kde zdůraznil potřebu okamžité akce na ochranu našeho společného domova2Další citát z jeho encykliky Laudato si’ zní: „Buďme obnoveni Božím milosrdenstvím … a staňme se zástupci tohoto milosrdenství, kanály, skrze které Bůh může zalévat zemi, chránit veškeré stvoření a nechat spravedlnost a mír kvést.“3 Tyto citáty jasně ukazují jeho názor na důležitost péče o naše společné domovy a naši odpovědnost vůči životnímu prostředí. 7.František se obrací k dětem: „Objímám vás a buďte si jisté, že váš papež a ‚dědeček‘ udělá vše pro to, abyste žily v krásném a dobrém světě.“

Zdroje: 1. bing.com2. vaticannews.va3. azquotes.com4. bbc.co.uk5. vaticannews.va6. vaticannews.va 7.Předat štafetu dětem /oddelovac/ Vydání 47 /oddelovac/ Katolický týdeník (cirkev.cz)

Vznik: 25.11.2023 07:30, Autor: rkoblizek, Titul: 813 'Česká křesťanská environmentální síť (ČKES)', Kategorie: odkazy-organizace |