ČT: Strach z muslimů pramení z nejistoty, říká kněz a misionář z Pákistánu

Vybírám z článku na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2888585-krestanskou-identitu-uz-lide-ztratili-strach-z-muslimu-prameni-z-nejistoty-rika-knez

Nenávistné projevy vůči islámu se hojně zaštiťují křesťanskou identitou. Ve skutečnosti už ji lidé ztratili a jde jen o projev jejich nejistoty a osobních zranění, soudí otec Günther Ecklbauer, řeholník řádu Misionáři obláti Panny Marie Neposkvrněné. Duchovní původem z Rakouska, který dnes působí ve farnosti Plasy u Plzně. Jako křesťanský misionář žil v Pákistánu, Libanonu a Egyptě a teď v ČR.

Ze své zkušenosti říká, že kontakt a setkání s muslimy je dobré vnímat jako příležitost.

Günther Ecklbauer má za to, že pro Evropana je dobré zažít si úplně jinou kulturu s úplně jinou logikou. Považuje za zdravé setkat se s lidmi, kteří žijí v nezajištěnosti. Nemají žádné sociální nebo zdravotní pojištění, zažívají velkou nespravedlnost kvůli všudypřítomné korupci, a přesto se umí v životě radovat a být šťastní.

Ze tří zemí s převažujícím náboženstvím islámu se podle něj nejhůř žije křesťanům v Pákistánu. Často jsou nevzdělaní a ve společnosti podřadní jako všichni členové nějaké menšiny. Nicméně ke svému náboženství se mohou otevřeně hlásit, žádný trest je za to nečeká.

„Křesťané mě samozřejmě přijali velice dobře a také muslimové mi zpravidla projevovali docela úctu a respekt,“ vzpomíná.

Je přesvědčen, že šířit evangelium v globální době znamená vytvářet přátelství a jeho prostřednictvím lidem ukazovat podstatu své víry. „Stejně nemá smysl někomu něco cpát, ale hodnoty můžeme a musíme žít. Například v Pákistánu jsem mohl nejvíc kázat muslimům, když se mě někteří snažili přivést na islámskou víru. V těch okamžicích jsem mohl mluvit o tom, co pro mě znamená Kristus a osobní vztah s ním,“ podotkl řeholník a misionář.

Vznik: 23.08.2019 07:05, Autor: rkoblizek, Titul: 555 'ČT: Strach z muslimů pramení z nejistoty, říká kněz a misionář z Pákistánu', Kategorie: co_nas_zaujalo |