Dokument ČT: Blízký soumrak

Dokumentární film ČT Blízký soumrak promítaný 16.12.2015 ve 21h na ČT2.

Uprchlické tábory Blízkého východu vydávají svědectví o postupném zániku křesťanství na posvátné půdě, kde před dvěma tisíci lety vzniklo

1:23 Lidi z pláně Ninive, z krajiny, kde byly polženy základy naší civilizace necháváme v nebezpečí, přitom je tak snadné jim pomoci.

2:45 Chtějí pomoci aspoň hrstce lidí s přesídlením. Jednají na vlastní pěst, protože stát i církev se k pomoci moc nemají.

do 10:00 V Erbílu (hlavním městě Kurdistánu) jsou uprchlíci s Musulu. Erbíl i Musul jsou města větší než Praha.

10:50 Erbílu je většinou muslimský, ale na ulici je nerozeznáte - podobně se oblíkají a podobně žijí. Podle vyznání se začnou dělit až při vyhrocení situace. Tábory jsou zvlášť křesťanské a muslimské, ale nezájem světa o lidi je u obou stejný.

12:45 Uprchlíci první týdne spali na ulicích. Hlavně církve začaly shánět peníze a postupně vybudovaly tábory, ve kterých nyní žijí lidé.

15:00 Tábory jsou rozesety po celém městě. Původně to byli i vzdělaní lidé. Žijí v buňkách po rodinách.

17:00 Uprchlický tábor v centru nad nákupním centrem. Uprchlíci nemohou pracovat, chodit do školy, nemají lékaždskou péči, někteří nemají pasy a doklady, peníze, ani jak si je opatřit. Mluví arabsky, zatímco v kurdistánu se mluví kurdsky.

18:00 Současná vláda má silnou opozici a v případě jejího pádu je osud uprchlíků ohrožen.

20:30 Prý muslimům v Evropě otevírají kostely a domovy a nás tady nechávají napospas.

23:00 Křesťané na blízkém východě nesmějí nosit zbraně. Nemají na ochranky, takže jsou obnaženi případným ozbrojencům.

25.:00 Chodí sem mnoho lidí z Evropy, někteří nesou pomoc, ale mnozí jen radí či "evangelizují" ke své konfesi a pomlouvají jiné.

28:00 Ekumenické kázání, jak je špatné (ačkoliv ten pořad nespoluorganizovali katolíci)

30:20 Život v táboře je na první pohled únosný, ale postupně se zhoršuje. Potravin ubývá, možnost na přesídlení je mlhavá, pozornost světa klesá.

32:20 Dávka pro rodinu na měsíc.

34:00 Příběh jednoho utečence z křesťanského města.

38:00 Proč mají problém dostat se do Evropy? Protože neopustili oficiální hranice země, nemají statut uprchlíka. I když máme příbuzné ve Švýcarsku, tak nás nechtějí pustit na německou ambasadu pro sloučení rodin, chtějí po nás peníze, jen abychom tam přišli.

44:00 Návštěva vedoucího jednoho z táborů, iráckého kněze, v poslanecké sněmovně. Na poslední chvíli mu nebylo vystoupení umožňeno, pouze mu byl umožněn pohled na jednání poslanců.

46:10 Návštěva u Vlka. Aspoň se za ně pomodlil a požehnal jim.

Vznik: 10.01.2016 15:23, Autor: renen, Titul: 213 'Dokument ČT: Blízký soumrak', Kategorie: uprchlíci-proč-křesťané* |