Dvouměsíční zkušenost z Rakouska

Ja byl od zari 2015 na 7tydnu na sluzebni ceste v Rakousku s rodinou.

2 moje deti jsme prihlasili do skoly (2. a 4. trida ZS). Mel jsem strach, jak deti ve skole prijmou, cizince kteri navic skoro nic nerozumi. Byl jsem prekvapen jak vrele nas uvitali (jak ucitelky tak i skolni deti). Ve tride syna byla temer polovina Turku. Ve skole uci nabozenstvi islam i krestanstvi a nezda se to byt nejaky problem. Kdyz si vzpomenu, ze u nas doma v Cechach ve tride syna se pristehoval jeden spoluzak - okamzite se stal tercem sikany, ackoliv byl "pristehovalec" ze sousedni vesnice. Nenavist ci strach z cizich je u nas videt bohuzel uz i u malych deti.

Sledoval jsem v Rakousku denne nemecky satelit a zpravy o utecencich. Za pristup CR a vychodni Evropy jsem se musel stydet. Moralni neochota pomoci. V televizi bezely konstruktivni debaty. Po prichodu do Cech jsem byl jak opareny. Masmedia cilene vybiraji zpravy proc nelze pomahat. Jak jsou ti cizinci zli, neprizpusobivi, jak znici ceskou krestanskou(!!) kulturu a nastoli islam. Dokonce ani s mnohymi krestany nebyla rec. Jakoby cizinec nebyl nas blizni.

Zpravy z masmedii se daji vylozit ruzne. Uvedu priklad:
V praci jsem byl v kolektivu lidi z cele Evropy (Rakusanu bylo minimalne) - kolega z Thajska, Argentiny, Irska, Portugalska, Italie, Belgie, Holandska, Nemecka. V podstate vsichni jsme byli kratkodobi utecenci.

Situace s utecenci neni jednoducha. Ukazuje se tu ale, kdo chce problemy resit a kdo se jim radeji vyhne.

Vznik: 13.11.2015 21:50, Autor: honzas, Titul: 170 'Dvouměsíční zkušenost z Rakouska', Kategorie: uprchlící-svědectví-eu* |

[1] rkoblizek www 13.11.2015 22:48
Tohle svěděctví napsal jeden můj starý známý.

Vzpomínáte jistě, jak před časem občané Pardubic doslova vypískali americkou armádu, která tudy táhla z cvičení v pobaltí do Německa a vystrkovali na ni nahé zadky? Že si nevzpomínáte? Aha, no protože nesledujete ruskou televizi *1)

Tenhle příklad z http://www.clovekamedia.cz/konference/konference_2015_jaro.html se mi vybavil, když jsem si přečetl svědectví toho známého z článku nahoře: "Kdyz se poperou utecenci v tabore, nemecky sef policie prohlasi, ze je tabor prelidneny, a kdyby tam byli Nemci, tak se taky poperou. V ceskych mediich se to objevi jako zprava, ze si utecenci nevazi toho, co dostanou a jeste to znici."

Britské listy: "Je patrné, že vliv českých médií a českého internetu na místní společnost, z většiny neschopnou získávat informace z jiných zdrojů, je zcela fatální." (http://www.blisty.cz/art/79215.html)

Jo, a proč to ta média dělají? Nabízí se jeden znepokojivý důvod: blíží se krajské volby a někomu se může hodit chytrá taktika "vyrobení nepřítele", proti kterému pak v předvolební kampani odvážně vytahnou (a protože není skutečný, pak se ho není třeba bát a také proto proti němu druzí nevytahnou). Jako před lety vytahli s regulačními poplatky a vyhráli díky tomu krajské volby (a voličům ani nevadilo, že poplatky nikdy ani nebyly v kompetenci kraje:-))

Myslím si, že proti lži a velmi nebezpečnému strachu ze lži *2) je jediná obrana: znát a hájit pravdu. I na úkor trochy vlastního pohodlí. -
-------------------------------------------------------------------------------