Feuvrier: Tři naše problémy s islámem

Z článku

Islám v Evropě

Universum 3/2015 str. 23, výňatek

Alain Feuvrier, francouzský jezuita s mnohaletou zkušeností mezi alžírskými muslimy

(Tři naše problémy s islámem)

(...) Neznalost specifických rysů islámu, který bychom neměli považovat jednoduše za jedno náboženství mezi mnoha jinými. Neměli bychom vztahovat svá vlastní kritéria na jeho vztah ke státu. Druhý a vlastně hlavní problém se týká svobody svědomí. Při prvních jednáních mezi francouzskou vládou a představenými muslimského společenství byl podpořen návrh charty, která měla upravovat organizaci náboženských obřadů pro muslimy, a předpokládala také svobodu svědomí. Ale právě toto ustanovení z návrhu bohužel vypadlo, protože pro řadu muslimů je šaría nadřazena občanským zákonům. A třetí problém představují mešity. Nelze je prostě zakázat, ale měli bychom vědět, že to nejsou jen „muslimské kostely“; je s nimi spojeno vzdělání imámů, kteří jednu dobu přicházeli ze Saúdské Arábie. Jejich kázání bylo fundamentalistické, a proto je třeba obnovit islámské organizace ve Francii. Není to snadné, ale je to důležité.

Řešení těchto problémů v České republice není naléhavé, ale i zde stojí křesťan před některými úkoly. Prvním je povinnost analýzy pomáhající odolávat zjednodušujícímu zevšeobecňování, kterého se často dopouštějí média. Je třeba rozlišovat z hlediska sociologického, politického a ekonomického. To pomáhá vytvářet podmínky k pokojnému soužití. Druhá povinnost je znát islám alespoň v jeho základech a také znát muslimy! Za třetí, dialog života a součinnosti v protikladu k dialogu ideologií. Otázkou přitom není vědět, zda máme žít a pracovat s našimi bratry jiných vyznání, jedinou otázkou je „jak“. Pro křesťana je povinností osobní zakořenění ve znalosti osobnosti Ježíše Krista. Toto zakořenění v jeho osobě mi možná jednou umožní zažít mystickou zkušenost muslima a jeho víry v Boha. Celá část islámu, súfismus a islámská mystika, která není vždy oficiálně islámem uznávána, nabízí nekonečné možnosti setkávání tohoto druhu.

Text je zkrácenou verzí přednášky Alaina Feuvriera pronesené v pražské akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora. Upravil Petr Kolář SJ.

Vznik: 27.11.2015 10:02, Autor: rkoblizek, Titul: 185 'Feuvrier: Tři naše problémy s islámem', Kategorie: islám* |