společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^Manželství jako svazek muže a ženy do ústavy?

Lidovci připravili návrh následujícího doplnění Listiny práv a svobod (taková "příloha" ústavy):
 

Platné znění částí novelizovaných zákonů s vyznačením navrhovaných změn

Článek 32

(1) Rodičovství, a rodina a manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona. Zvláštní ochrana dětí a mladistvých je zaručena.

 

Tento návrh se sešel s vládním návrhem, který má opačný záměr, tedy zákonně sjednotit registrované partnerství a manželství, tedy aby "partneři" měli stejná práva a hlavně státem zaručenou ochranu jako dnes manželé a to i co se týče výchovy dětí. Rozhovor s předkladatelkou vládního návrhu je např. zde.

Někdo si myslí, že ten souběh je záměr, lidovci tvrdí, že začli projednávat svůj návrh dříve.
Ať už byl úmysl jakýkoliv, je to dobrá příležitost ke společenské diskusi, co je rodina a co není, jestli je v zájmu současné a budoucí společnosti ji nějak "chránit", jestli by měla společnost hájit přednostní právo dětí na oba rodiče (pokud uznáme, že každé pohlaví dává dítěti při výchově, co druhé nedokáže) apod.
Jedna z diskusí mezi zástupci obou táborů je např. zde.
 
Návrh změny ústavy lze také chápat také jako snahu o tom, aby z našeho právního řádu nevymizel pojem pro svazek muže a ženy (nemůže být rodina - rodina jsou i babičky apod.). Protože když to bude v ústavě, musí to ostatní zákony respektovat. Když to bude jen v jednotlivém zákoně, může být zase v dalším zákoně úplně jiná definice manželství...a to už má mnohem menší váhu. A pro co není pojem, to neexistuje.
 
Třeba proto, aby se křesťanská rodina (podobně jako národ) "nerozplynula" v proudu novoliberalismu, jak cituje v Universu 2017/4 pan Rupnik nějakého polského politologa - celý článek zde
 
Stanislav Komárek si zase zde myslí, že "mateřství či otcovství se stává proti manažerství čímsi méněcenným a trapným. Nejde až tak o zachování tradiční rodiny, jako spíš o to, že jiný nekatastrofální způsob množení lidí nemáme. ". V ramci Laskavého večera u nás před pár lety to říkal také a ještě lépe.

Pokud vám ten návrh ústavy přijde smyslplný a nechcete mít svou pasivitou podíl na jeho neúspěchu, pak petice na podporu ústavního návrhu je zde, případně u mně. 
Jinak také existuje petice na podporu vládního návrhu, nechce se mi to hledat, kdyžtak můžete odkaz přidat do komentářů.

Vznik: 12.07.2018 08:31, Autor: rkoblizek, Titul: 469 'Manželství jako svazek muže a ženy do ústavy?', Kategorie: co_nas_zaujalo, Shlédnutí­ celkem 46 (za měsíc 6, týden 2, dnes 1, e)|

Komentáře

[1] rkoblizek e-mail 18.07.2018 21:39
Z paralelní lokální diskuse mi vyplynuly tyto otázky, které s tím dle mého zásadně souvisí, ale moc se o nich nemluví a to ani tady:
- Myslíme si, že fungující heterorodiny mohou být pro společnost jako celek v něčem užitečné, nejlepší, potřebné víc, než např. homorodiny nebo singles, že by pak mělo smysl je zvlášť chránit (to je vždy na úkor ostatních)?
- Myslíme si, že jediný rozdíl mezi mužem a ženou jsou ve stavbě těla, tedy že všechny ostaní převažující dispozice a z toho plynoucí role jsou mýtus "a důsledek genderově diskrimačního prostředí"?
- Myslíme si, že se nemá vést diskuse o tom, jestli děti (které nemají právo vstoupit do diskuse a lobovat) mají právo na 1 tátu a 1 mámu?
- Myslíme si, by se neměla vést diskuse o tom, že na psychiku, vývoj dětí a následně chování po dospění ve společnosti nemá vliv na to, jací "rodiče" děti vychovávají? Diskuse se zatím redukuje na "spatra uvedený" argument "v dětském domově to mají horší". Jako by (jim) šlo primárně o ty děti, které v děcáku zůstávají...
- Myslíme si, že práva homosexuálů dědit a mít hezký obřad a mít se rádi a nerušeně moci kopulovat, z čímž už jsme asi vesměs všichni smířeni, by nešla zařídit i bez toho, že by se de facto zrušil pojen pro heterorodinu?
Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: