společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^Myšlenková kultura anebo kritické myšlení nám chybělo už před 80ti lety

Vilém Mathesius - pardubický rodák, významný český anglista a lingvista - už někdy ve 40.letech napsal esej, ve které se zamýšlí nad "nerozumností" veřejného mínění, a možná tomu i přichází na kloub. 

Pro mě je zajímavým zjištěním, že povrchnost, kterou vnímám v někerých současných společenských diskusích, není produkt "dnešní doby" či sociálních sítí, ale že to je jev starší a možná přirozený. Dnes se tomu říká "absence kritického myšlení" či "selského rozumu". Mathesius ji nazýval jako nedostatek "Myšlenkové kultury".

Autor dále pojmenovává možné příčiny této povrchnosti, což už je první krok ke změně. A k čemu změna? Třeba že "změna je život" (:

Eseje "Myšlenková kultura" vyšla v knize "Možnosti, které čekají" v roce 1945. Celý text je zde, vybírám (i pro vlastní poučení):

Rozumný člověk je ten, který 

 

Dále mě pobavila poznámka: "Naše střední školství je tak zcela upjato na encyklopedickou informovanost, že téměř zapomíná navykat své žáky tomu, aby rozumně usuzovali o věcech, s kterými se setkávají. "

Vznik: 15.06.2018 10:21, Autor: rkoblizek, Titul: 454 'Myšlenková kultura anebo kritické myšlení nám chybělo už před 80ti lety', Kategorie: co_nas_zaujalo, Shlédnutí­ celkem 31 (za měsíc 4, týden 1, dnes 1, e)|

Komentáře

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: