nahlédnutí do muslimské mentality

Přednáška a diskuse s českým muslimem

<Můj názor>, který jsem si z toho odnesl:

- je to jiná mentalita a kultura, podobně jako jsou Indové, romové či číňani. nejesem kompetentní říci, že obecně horší, ani lepší, ale jiná

- V liberální Evropě může fungovat, aniž by ji nutně musela rozložit - za principu "respektovat a být respektován"; podobně křesťanství se stává

- my na západě - i křesťané - se někdy chováme tak, jak obviňujeme je, že se chovají oni a to je špatně (doslova jim v jejich zemích vnucujeme naše řády - rovnost lidí, lidská práva, emancipaci, křesťanské hodnoty, právní systém, bereme je jako lidi druhé kategie - např. ve vízové politice, hodnotíme činy, kterým nerozumíne (obrazoborectví, haij).
Věřím, že tyhle naše hodnoty jsou lepší i pro ně, a chápu, že by se nám lépe žilo, kdyby všichni ve světě nekradli, nelhali¨, nevraždili atd.
Ale chceme-li někomu něco vyčítat, tak si musíme dát pozor, abychom to my sami nedělali. A pokud to děláme, protože to je správné, pak to nemůžeme vyčítat, nechce-li jediným našim argumentem být síla, moc, peníze či větší nezasloužená přízeň Boží.

- nicméně tohle neřeší, jestli máme brát uprchlíky do Evropy nebo nechat utopit v moři či na srbských hranicích, k tomu se zde nevyjadřuji

</Můj názor>

Vznik: 21.09.2015 00:53, Autor: rkoblizek, Titul: 32 'nahlédnutí do muslimské mentality', Kategorie: islám* |