Nedostatek místa jako alibi

Současná kapacita zařízení ministerstva vnitra, tedy uprchlických zařízení, je 700 lidí,“ stěžoval si ministr vnitra Milan Chovanec v prosinci loňského roku v odůvodnění, proč nelze přijmout vyšší počet syrských uprchlíků.

Jenže dřívější přístup České republiky k lidem, kteří prchali z míst válečných konfliktů, vypovídá o něčem jiném. V době válek v bývalé Jugoslávii zde bylo šestnáct uprchlických táborů a pobytových středisek a v nich 10 tisíc utečenců, z nichž mnozí byli muslimové. Stát si v případě nutnosti prostě ubytovací kapacity pronajal.

I v případě válek v Kosovu, Čečensku či Afghánistánu Česká republika přijímala muslimské uprchlíky v poměrně velkém množství. Kupříkladu v době čečenské vlny (2001) zde žilo 18 tisíc uprchlíků. Již tehdy se přitom vědělo, že u většiny migrantů z míst ozbrojených konfliktů nejde o to, aby zde dostali azyl a následně se tu museli integrovat, ale o pomoc do doby, než se budou moci vrátit domů.

Takže jak je to s těmi kapacitami? Kam se poděly, že dnes nemůžeme přijmout 1300 Syřanů? A čím to je, že dříve muslimští uprchlíci tolik nevadili, zatímco dnes je odmítá i údajně sociálně zaměřená ČSSD? Že by prostě sociální demokraté „zokamurovatěli“ a zjistili, že co muslim, to terorista?

U nás přitom během dvaceti pěti polistopadových let žádný podobný problém ze strany uprchlých muslimů nebyl. Nebo je populismus ministra vnitra Chovance motivován něčím jiným? http://denikreferendum.cz/clanek/20574-pokrytectvi-jako-alibi-proti-uprchlikum

Vznik: 17.09.2015 13:41, Autor: rkoblizek, Titul: 12 'Nedostatek místa jako alibi', Kategorie: uprchlíci-faq* |