Německý soud odsoudil spopracovníka syrského režimu za zločiny proti lidskosti

Německý soud odsoudil bývalého syrského zpravodajského důstojníka na čtyři a půl roku vězení za spoluúčast na zločinech proti lidskosti. Agentura, pro kterou pracoval, hrála klíčovou roli při potlačování pokojných prodemokratických protestů, které vypukly proti režimu prezidenta Assada v roce 2011.

Prokurátoři v Koblenzu úspěšně tvrdili, že 44letý Eyad al-Gharib pomohl v roce 2011 zatknout demonstranty, kteří byli později mučeni a zavražděni.

Němečtí prokurátoři se při zahájení řízení dovolávali zásady „univerzální jurisdikce“ pro závažné trestné činy.

Al-Gharib byl souzen na základě zásady „univerzální jurisdikce“, kde mohou být jednotlivci stíháni za závažné trestné činy proti mezinárodnímu právu. Právníci a obránci lidských práv v Sýrii se uchýlili k této cestě, protože Rusko a Čína blokují v Radě bezpečnosti OSN komplexní proces mezinárodní spravedlnosti.

Dnešní proces vytváří precedens pro další případy proti syrskému režimu. Ve skutečnosti již podobné případy připravují v Norsku, Švédsku a Francii a další vysoce postavený úředník je zde v Koblenzu stále souzen. Na politické úrovni vysílá evropským zemím jasný signál: že není v pořádku budovat s Asadem politické vztahy, protože pod jeho dohledem jsou páchány zločiny proti lidskosti.

(The Syria Campaign)

Vznik: 25.02.2021 14:23, Autor: rkoblizek, Titul: 698 'Německý soud odsoudil spopracovníka syrského režimu za zločiny proti lidskosti', Kategorie: uprchlíci-informace* |