Ohrozíme evropské hodnoty tím, že migranty přijmeme nebo nepřijmeme?

Jaké jsou vlastně ty hodnoty, o které máme takový strach?

Nepopřeme je tím, že na základě rasy nebo vyznání někomu odmítneme pomoc?

Za sebe jsem si odpověděl následovně:

V souvislosti s migrací se často mluví o "západních hodnotách", které jsou v ohrožení. Co jsou ale ty "západní hodnoty"? Bezpečnost na ulicích? Plné supermarkety zboží dostupného skoro pro každého? Dostupnost základní zdravotní péče a základního vzdělání pro všechny? Demokratické volby? Svoboda slova? Toto je u nás „na Západě“ opravdu lepší, než ve většině světa.

Myslím však, že tohle nejsou ty "západní hodnoty". Toto jsou „dobra“, která díky těm hodnotám máme. Dobra, která nefungují sama o sobě – že si je jen budeme přát, že si je napíšeme do zákona nebo že je silou prosadí "hodný diktátor". Samy se nevytvoří, nezaručí. Vymizí-li hodnoty, ze kterých tato dobra plynou, zmizí i ta dobra. Co jsou tedy ty hodnoty?

Snad to jsou ta pravidla, která učíme děti: "chovej se k druhým, jak se mají chovat k Tobě", "pomáhej slabším", "nepřehlížej nespravedlnost", "všichni lidé mají stejnou důstojnost", "moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého", "cti pravdu“ atd.

Diskutuje se o pomoci uprchlíkům utíkajících před válkou. Že bychom jim mohli, a snad podle mezinárodních dohod i měli, pomoci, ale bojíme se. Možná se bojíme o ta dobra, ale říkáme, že se bojíme o hodnoty. Asi je opravdu oč se bát. Bez hodnot nejsou dobra a bez dober by tu byla nesvoboda, útisk a vláda silnějšího, třeba jako v těch zemích, odkud utíkají.

Stojíme před nelehkou volbou:

Popírání a oslabování hodnot, na kterých je založena společnost, se neprojeví hned. Vytváří např. precedenty, které může pak někdo použít proti nám, až my jednou budeme „ti slabší“. Myslím, že čím respektujeme tyto hodnoty méně, tím méně spravedlivá společnost je a tím horší pozici v ní mají slabí. A to nerespektování se netýká jen těch, které jsme zvolili.

K tématu: Křesťanské hodnoty názorně vysvětluje pan Petr Piťha zde: http://slatinany.farnost.cz/index.php?mn_post=118

Vznik: 08.10.2015 23:35, Autor: rkoblizek, Titul: 97 'Ohrozíme evropské hodnoty tím, že migranty přijmeme nebo nepřijmeme?', Kategorie: uprchlíci-faq* |