Vznikla v roce 2001 v Německu, v roce 2005 se poprvé konala ve Vídni a v Česku měla premiéru v květnu 2009. Letos se v pátek 28. května v naší zemi uskuteční další „Noc kostelů“. Veřejnosti se ve večerních a nočních hodinách opět otevřou chrámy, katedrály, kaple a další sakrální památky. Do významné akce se zapojí zhruba tisíc kostelů a modliteben po celé republice.

Novinka v programu: podvečerní cykloputování po místech chrudimské farnosti

V Chrudimi má nejbohatší program kostel Nanebevzetí Panny Marie. O půl šesté odpoledne tam začnou vyzvánět zvony. Od 18 hodin začne akce na téma „Číslo 7 v Bibli a sedm zastávek cykloputování“, samozřejmě po kostelích, kaplích a dalších zajímavých místech chrudimské farnosti. Pojďte – nebo lépe pojeďte zakusit nejen půvab jarní přírody, ale také krásu uměleckou a architektonickou. Na každém ze 7 míst se něco dozvíte a navíc prospějete své duši i svému zdraví. Předpokládaný dojezd asi ve 21:30. S sebou si vezměte helmu, reflexní prvky, světla, zámek, svačinu a pití, lepení na kolo.

Přímo v kostele bude od 19 do 20 hodin možné zhlédnout chrudimské malované epitafy, k nimž podá výklad geolog, historik a zástupce farnosti Tomáš Pavlík.

Až do 22 hodin pak mohou zájemci napsat vzkaz Bohu a zapálit svíci jako prosbu za sebe, své blízké, za to, co mají na srdci. Církev katolická se za jejich úmysly bude modlit.

Kostel Českobratrské církve evangelické přivítá návštěvníky slovem a hudbou v 19 hodin. O čtvrt hodiny později začne „Biblická ekopoznávačka“: ekologická „procházka“ Biblí pomocí obrázků a biblických odkazů bude probíhat ve farním sále a finále se uskuteční na zahradě. Dalšími přichystanými akcemi jsou cvičení se seniorem, hudební vystoupení studenta pardubické konzervatoře, prohlídka kostela s komentářem, čtení na dobrou noc a nakonec křesťanské písně od půl jedenácté.

V husitském kostele na Rooseveltově ulici začne v 18 hodin koncert pěveckého sboru Bartoloměj z Bítovan. Návštěvníci si také budou moci až do 23 hodin prohlédnout kostel, liturgické předměty či varhany a přátelsky si popovídat s organizátory. Za poslech jistě budou stát židovské písně v podání Dany Friedlové a Ivety Jinochové. Drobné občerstvení zajištěno.

Zapojí se i kostely v Bojanově, Heřmanově Městci, Skutči, Proseči u Skutče a Luži

V našem okrese budou se kostely otevřou návštěvníkům také v kostelech v Bojanově, Heřmanově Městci, Skutči, Proseči u Skutče a Luži. Kompletní informace o celostátní akci lze najít na stránkách www.nockostelu.cz, které obsahují pozoruhodné množství přehledně uvedených akcí a také detailní mapu se všemi zúčastněnými subjekty.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Kodlc Chrudim
Zdroj: YouTube.com

zdroj: novinychrudim.cz