Papež František - k sexuálnímu zneužívání

„Trpí-li jeden úd, trpí s ním všechny ostatní údy.“ To jsou slova, jimiž začíná List papeže Františka Božímu lidu zveřejněný 20. srpna 2018. Papež se v něm vyjadřuje k bolestné situaci sexuálních zločinů, které mají na svědomí katoličtí duchovní.

Článek stručně shrnující papežův list je na stránkách ČBK zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180821list-papeze-frantiska-bozimu-lidu

Samotný list, který má jen 3 strany, je zde: https://cbk.blob.core.windows.net/cms/ContentItems/28045_28045/list-papeze-frantiska-bozimu-lidu.pdf

Píše se v něm např.:

Nelze si ovšem představit proměnu našeho jednání v církvi bez aktivní účasti všech, kdotvoří Boží lid.

A co víc, kdykoli se snažíme Boží lid potlačit, umlčet, ignorovat nebo omezovat jen na malé skupinky elit, skončíme u vytváření společenství, plánů, teologických akcentů,spiritualit a struktur, kterým chybí kořeny, paměť, tvář i tělo a nakonec také život. (...) Jedná se o klerikalismus, tedy postoj, který „nejenže znehodnocuje osobnost křesťanů, ale navíc se u něj projevují sklony podceňovat a umenšovat křestní milost, kterouDuch Svatý vložil do srdce našeho lidu“.

Bez ohledu na to, zda ho prosazují sami kněží, anebo laici, působí klerikalismus v těle církve rozštěpení, a to je živnou půdou pro mnohá zla, která dnes odsuzujeme. Říct „ne“ zneužívání znamená říct také rozhodné „ne“ všem podobám klerikalismu.

(...)

Kéž půst a modlitba zbystří náš sluch, abychom vnímali umlčovanou bolest dětí, mladistvých a postižených.

(...)

Když prožíváme zoufalství nad těmito zraněními církve, prospěje nám, budeme-li se spolu s Marií „více věnovat modlitbě“ (...) a usilovat o růst v lásce a ve věrnosti církvi. Ona jako první učednice nám všem učedníkům ukazuje, jak se máme chovat, když se setkáme s utrpením nevinného, jak od něj zbaběle neutíkat.

Vznik: 12.05.2019 20:51, Autor: rkoblizek, Titul: 537 'Papež František - k sexuálnímu zneužívání', Kategorie: co_nas_zaujalo |