Papež se v Marseille setkal i s místopředsedou Evropské komise Margaritisem Schinasem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a v promluvách naléhal především na změnu mentality v Evropě, která vnímá migraci jako nouzovou situaci. „Je však skutečností naší doby, procesem, který se týká tří kontinentů kolem Středozemního moře a který je třeba utvářet s moudrou prozíravostí,“ řekl František.

V Marseille připomněl svoje čtyři klíčová slovesa: přijímat, doprovázet, podporovat a integrovat. „Pokud migranty nemůžete integrovat ve své zemi, pak je doprovoďte a integrujte v jejich zemi, ale nenechávejte je v rukou krutých překupníků lidí,“ zdůraznil a shrnul: „Drama dnešních uprchlíků spočívá v tom, že je posíláme zpět a oni se dostávají do rukou těchto ničemů, kteří páchají tolik zla. Prodávají je, vykořisťují.“

Pozor na chladné srdce

Spolu s dalšími náboženskými představiteli se František pomodlil u památníku obětem moře z řad námořníků i migrantů. „Nacházíme se na civilizační křižovatce,“ řekl s kritikou lhostejnosti, „která potřísňuje Středozemní moře krví.“ Při mši, kterou na závěr sloužil na fotbalovém stadionu za účasti bezmála 60 tisíc lidí, varoval před chladným srdcem vůči potřebám slabých a ohrožených lidí – jmenoval i nenarozené děti či opuštěné seniory. Opravdoví křesťané podle něj i „uprostřed únavy, problémů a utrpení vidí každodenní Boží navštívení a cítí se jím doprovázeni a podporováni“.

zdroj: Na křižovatce civilizací v Marseille - Katolický týdeník (katyd.cz)

Vznik: 28.09.2023 06:15, Autor: rkoblizek, Titul: 807 'Papež: Pokud migranty nemůžete integrovat ve své zemi, pak je doprovoďte a integrujte v jejich zemi, ale nenechávejte je v rukou krutých překupníků lidí', Kategorie: uprchlíci-komentáře* |