Papež zahájil synodu o synodalitě - pro společnou cestu laiků a duchovních

Synoda za synodální církev -> společenství, účast a poslání

Harmonogram synodálního procesu

na úrovni katolické církve v ČR

logo

Synodalita je spolupráce všech složek církve - laiků, magisteria, kléru. Jejím opakem je klerikalismus, povyšování kléru nad laiky, které kritizuje papež František jako hlavní příčinu odcizení církví od společností ve většině zemí světa.

Synoda není parlament, synoda není průzkumem veřejného mínění, synoda je eklesiální událostí, jejímž protagonistou je Duch Svatý. Není-li Ducha, není synody. Papež František to připomněl při dnešní reflexi předcházející zítřejšímu slavnostnímu zahájení synodního procesu, jehož vyústěním bude synoda o synodalitě. Ve své promluvě položil důraz na tři klíčová slova: společenství všech pokřtěných, účast a poslání církve v dnešním světě.
zdroj: Synodalita pohledem papeže Františka (teologicketexty.cz)

Vykročit spolu na cestu

Papež v sobotu 9. října zahájil světovou synodu neboli společnou cestu laiků a duchovních. Diecézní fáze dvouletého procesu začne tuto neděli 17. října „odspodu“. K zapojení ve farnostech jsou zváni všichni věřící. (Katolický týdeník 12/10/2021)

Rizika synodního procesu

Papež poukázal na to, že synoda nabízí velkou příležitost k pastoračnímu obrácení v misijním a ekumenickém rozměru, ale nese s sebou i určitá rizika.  Prvním z nich je formalismus. Synoda je procesem skutečného duchovního rozlišování, které neslouží k tomu, abychom se sami prezentovali v pěkném světle, nýbrž abychom spolupracovali na Božím díle v dějinách.

„Když tedy mluvíme o synodální církvi nemůžeme se spokojit s pouhou formou, ale musíme se obrátit k podstatě věci, k nástrojům a strukturám, které podporují dialog a interakci v Božím lidu, zejména mezi kněžími a laiky. Proč toto zdůrazňuji? Protože se někdy setkáváme s jakýmsi elitarismem v kněžském řádu, kvůli kterému se oddaluje od laiků. Kněz se pak stává jakýmsi „panem domácím“ a nikoli pastýřem celé církve. Žádá si to proměnu určitých elitářských, překroucených a fragmentárních vizí církve, kněžské služby, role laiků, odpovědnosti v církvi a záležitostí správy a podobně.“

Druhé ohrožení synody definoval František jako intelektualismus, který by ji mohl proměnit v jakousi studijní skupinu zabývající se pouze sebou, odtažitou od reality svatého Božího lidu a konkrétního života komunit žijících na celém světě.

Dalším pokušením, na které Svatý otec poukazuje, je nečinnost, kterou odráží výrok: "tak to bylo vždycky", je lepší nic neměnit.

zdroj: Papež: Kéž se synoda stane časem obývaným Duchem svatým - Vatican News

Naši biskupové organizují přípravu, tj. diskusi v místní církvi. Jak je u nás zvykem, největší důraz kladou na modlitbu. Nicméně čin musí následovat, jak připomíná sv. Jakub ve svém listě ("víra bez činu je mrtvá").

zdroj: Pozvání českých a moravských biskupů k synodálnímu procesu - Církev.cz (cirkev.cz)

Vznik: 09.10.2021 22:05, Autor: rkoblizek, Titul: 725 'Papež zahájil synodu o synodalitě - pro společnou cestu laiků a duchovních', Kategorie: aktuality |