společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "uprchlíci-proč-křesťané*":

Křesťané a jezídové jsou na tom hůře, než si mnozí myslí

Mnoho lidí by rádo pomohlo pronásledovaným křesťanům ze Sýrie a Iráku. V současné vlně uprchlíků jich mnoho není. Křesťané uvízli v utečeneckých táborech, jejich finanční zázemí je nulové a navíc čelí různým formám diskriminací (vyšší ceny potravin pro křesťany, nespravedlivé rozdělování humanitární pomoci apod.). S myšlenkou přemístit do naší republiky skupinu 152 křesťanů přišla Nadace Generace 21. I kardinál Duka mluvil o přemístění 500 křesťanů z Erdbílu. Nedávno se objevila informace o spuštění charitního webu, kde by křesťané mohli nabízet konkrétní pomoc. Po dohodě s naším knězem jsme chtěli udělat průzkum možností naší farnosti přijmout další křesťanské uprchlíky. Z tohoto důvodu jsem volal jak na Charitu, tak i na sekretariát biskupské konference. Z odpovědí jsem nabyl dojmu, že celá aktivita je bohužel ještě dost syrová. Iniciátoři této akce ještě neví kdy, komu a jak budeme pomáhat. Pouze se sonduje "připravenost" a podle toho pak církev udělá "nabídku". Navíc pomoc je zatím myšlena obecně  - tedy pro současnou většinově muslimskou utečeneckou vlnu, která se valí Evropou. Ptal jsem se, jak to vypadá s těmi 500 křesťany z Erdbílu. Prý se jednání sice vedou, ale vázne to na tom, že tito chudáci prý nemají statut uprchlíka. Ten by jim musel udělit hlavní komisař EU. To, že jim uřezávají hlavy, že je okradli a ztratili své domovy a bydlí někde na ulici v Kurdistánu, k získání tohoto statutu očividně nestačí. To mi připadá trochu proti zdravému rozumu. Nechápu, proč by církev měla suplovat roli státu a přebrat odpovědnost za všechny uprchlíky. Nedovedu si v praxi představit, jak bychom do farnosti začleňovali muslimské rodiny, které navíc o azyl u nás nestojí. Nemáme k tomu ani odborný personál. Navíc se mi zdá, že ti nejvíce postižení - tedy křesťané a jezídové zůstali viset někde na poušti a všichni od nich dávají ruce pryč. Přitom jim kromě nás Evropanů nikdo nepomůže. Jsou v ohrožení života. Jde o čas.

Možná, že už brzo bude potřeba jít demonstrovat, abychom hájili životy našich sester a bratři. My si žijeme v blahobytu a oni nesou těžký kříž. Musíme je sem dostat i za cenu, že se budeme finančně podílet nákladech na jejich obživu.

Zatím počkáme do 24. září, jak bude vypadat dotazník na charitním webu.


Křesťani to mají na blízkém východě těžší

Křesťani to mají na blízkém východě těžší, než muslimové. Muslimům pomáhají více i mezinárodní organizce, protože pomoc jde přes místní samosprávu a ta je vesměs islámská - vizte


Jsou jako naši příbuzní.

My jsme křesťani a oni také, máme k nim blíž, oni k nám. Když bude záplava v obci, kde máš příbuzné, budeš nejdřív zachraňovat ty příbuzné nebo jejich sousedy?


Na integraci muslimů si netroufáme

Ona to není sranda se o někoho postarat. Hezky se o tom teoretizuje - postarej se o tohohle či tohohle, ale něco jiného pak s nimi den co den žít. Co naplat, na křesťany si troufáme spíš. Však většina lidí kolem nás si netroufá na žádnou pomoc. Doporučuji projít si "Svědectví" - jsou tam zkušenosti i s muslimy i s křesťany.


Křesťanů, kteří se postarají hlavně o křesťany, je v ČR asi 10%

Křesťanů, kteří se postarají hlavně o křesťany, je v ČR asi 10%, takže muslimové určitě nepřijdou zkrátka, pokud zbylých 90% populace se o ně postará.


křesťané se snaží udržet určité hodnoty

Křesťané respektují hodnoty (ochrana života, láska k bližnímu, úctu k posvátnu a stvořiteli, ke stvoření - zemi, přírodě), které těžko hájí i jen v dnešní konzumní společnosti. Muslimové mají některé hodnoty jiné a to bychom si hájení našich hodnot ještě zkomplikovali, kdybychom je měli brát mezi sebe i s jejich vírou. Naopak ostatní společnost má hodnoty mnohem volnější, pro tu by to nemusel být takový problém postarat se o muslimy, pokud o to budou mít někteří zájem.


« | 1 2 | »