Útočiště u ohňů v horách...

chlapi.czKdo někdy spatřil vysoko v horách planoucí červený bod, zvážněl a zatajil dech!  Oheň pastevců u salaše, znamení přírody nad průmyslovým krajem!

Kdybys byl v té chvíli pod nebem jihoamerických pamp, kdyby tě vítr zanesl k východu, na Altaj nebo pod Himálaj, bylo by ti stejně. Všichni jsme na světě skoro stejní, když zatajíme dech. Horká noc, hvězdy nízko. Jen je posbírat a zasypat jimi pozemské nivy. Bod v dálce! Oheň! Světlo, teplo a přátelství v pustině.

Dojedeš. Pozdravíš. U žhavých polen sedí lovci, prohlížejí si tě, lidé jsou různí, dobří i zlí, a tma je společná pro všecky. Kdo přisedne do světla, je hostem, u salaše, na pampách, v černošské vesnici nebo na Sahaře. Dají ti najíst a napít, můžeš se u nich vyspat, to je někdy velmi důležité. Kdybys hledal útočiště, budou tě chránit, podle starých zákonů své země nebo kmenu.

Nebylo by to špatné, kdybychom dali ochranu, jídlo a nápoj každému, kdo přišel k ohni s dobrým úmyslem. Splnil by se pravěký zákon, že člověk člověku nesmí být vlkem, že pokoj a mír začíná u země, v dobrých a moudrých lidech. Okolní lesy by nám připomněly velkolepost života, který překračuje naše rychlé dny, omyly a zloby, a rok co rok na jaře probouzí, co s podzimu na chvíli uspal."

z knihy František Elstner - Dobrodružnou stezkou z roku 1959

Vznik: 31.07.2020 07:53, Autor: milosp, Titul: 653 'Útočiště u ohňů v horách...', Kategorie: uprchlíci-komentáře* |