společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "co_nas_zaujalo":

Dotazník pro laiky k synodě o větší pravomoci místních církví, biskupů a laiků

V roce 2022 se biskupové univerzální katolické církve sejdou v Římě na synodě. Tématem bude synodalita, tedy kolik se toho má nadále řešit z Říma a nakolik můžou laici zasahovat do chodu svých farností.

Je to teda hafl otázek nejméně na 3/4 hodiny a je to jen v AJ nebo NJ. Některé otázky jsou dost podrobné, ale není nutné na vše odpovídat.

Ale zase to je jedinečná příležitost, jak svůj drobným hlásek nechat zaznít k těm, kdo se starají, aby naše církev byla nadále spasující.

Pokud si myslíte, že to má zůstat jak to je, že Duch sv. si to vše ohlídá i bez našich názorů, i tak má smysl ten dotazník vyplnit (a uvést do něj).

https://survey.zulehner.org/index.php/514332?lang=en


Zavřete se do kláštera - nabídka ubytování na Fortně pro lidi v karanténě

Nově obnovený karmelitánský klášter v srdci Prahy nabízí duchovní prožití karantény.


 

Pokud jste se ocitli v karanténě a nemáte ji kde strávit, nebo pokud byste se kvůli karanténě potřebovali izolovat od zbytku členů vaší domácnosti, můžete se ubytovat na Fortně. Nabídkou chceme ulevit rodinám v náročné době a lidem v karanténě nabídnout možnost tu nechtěnou situaci nějak využít pobytem v tichu kláštera. Nakonec - odříznutí se od světa má v klášteře dlouholetou tradici :)

Koho můžeme ubytovat?

Ubytovat můžeme lidi, kteří jsou v karanténě. Víme, že strávit pár dnů v tichu by mohlo být potřebné i jen tak bez karantény. Ale teď to bohužel nejde – nařízení vlády zakazuje poskytovat ubytovacích služby, nabídka pro lidi v karanténě je výjimkou.

Vzhledem ke kapacitám trasování hygienou, nebudeme rozlišovat mezi těmi, kdo mají karanténu nařízenou a kdo jsou v ní dobrovolně. Všichni ubytovaní ale budou muset dodržovat pravidla karantény a sami za to zodpovídají – viz web Ministerstva zdravotnictví.

 

Nabídka je hlavně pro lidi, kteří se potřebují izolovat od zbytku domácnosti a nemají zdravotní obtíže. Pokud máte příznaky covid-19 nebo je vám prostě jinak špatně, není Fortna tím nejlepším místem pro marodění. Když se váš stav zhorší během pobytu, bude to na vašem rozhodnutí, ošetřování vám zajistit nemůžeme.

 

https://www.fortna.eu/zavrete-se-do-klastera


V italském Assisi vystavili tělo mladíka Carla Acutise, kterého v říjnu čeká blahořečení

(materiál pro děti z náboženství)

V italském Assisi otevřeli hrob Carla Acutise, Služebníka Božího, a jeho ostatky vystavili v chrámě pro veřejnou úctu. Jeho tělo bylo po otevření hrobky podle biskupa z Assisi zcela celistvé se všemi orgány, byť odpovídalo létům rozkladu, proto byla nutná částečná rekonstrukce. Italský chlapec, který byl známý svou oddaností Eucharistii a Panně Marii a zemřel v roce 2006 ve svých 15 letech na leukemii, bude totiž 10. října blahořečen.

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/201002v-italskem-assisi-vystavili-telo-carla-acutise-ktereho-v-rijnu-ceka-blahoreceni


Iniciativa smíření 2020 při 400-letém výročí bitvy na Bílé Hoře k odpuštění mezi církvemi

Doprovodné akce:

út 15.9.2020 setkání v Modletíně u Horního Bradla v komunitě Benedikt, která se stará o postižené. Na Modletíně pořádáme v úterý 15.9.2020 od 17 hodin setkání, na které zveme všechny lidi z okolí, kterým toto smíření leží na srdci a chtějí se o něm dozvědět více. Setkání povede David Loula a Serafin Beníček, kteří jsou jedni z organizátorů Iniciativy, na programu budou podrobnější informace o Iniciativě, zpěv chval, modlitby, případně sdílení vlastních příběhů a také nějaké dobroty. jedním z charismat Benediktu je, že jsme místem setkávání naprosto rozdílných lidí, takových, kteří by se spolu jen těžko setkali. Jsme místem setkávání, které někdy bývá impulsem pro nové přátelství, boření předsudků, rozvoj lidskosti nebo nové spolupráce a synergie, která by jinak nikoho nenapadla. Díky Bohu za to vše.
Proto jsme se rozhodli připojit se svým dílem k Iniciativě smíření 2020, která v duchu evangelia zve v předvečer 400-letého výročí bitvy na Bílé Hoře k odpuštění mezi církvemi, uzdravení bolestí a deklaraci smíření a spolupráce v jednotě. Vnímáme, že charakter českého národa je zatížen historickými zraněními, které se negativně projevují ve všech oblastech života společnosti (česká „malost“ - strach z odpovědnosti, nerespektování autority, „o nás bez nás“, …). Jsme přesvědčeni, že plánované setkání na Bílé hoře je událost, která bude mít uzdravující dopad nejen na spolupráci mezi církvemi, ale také na české srdce a dění ve věcech veřejných.
 

19.a 20.9.2020 Praha - Bílá hora: historická bitva 18. září 2020 přivítá Praha tisíce vojáků z celé Evropy, kteří se 19. a 20. září 2020 utkají v historické akci - rekonstrukci bitvy, která se před 400 lety v Praze odehrála. Představí se jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely z děl. Letos premiérově nebude chybět ani velký historický průvod, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově. Akci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 za podpory městské části Praha 6 ve spolupráci s magistrátem hl. m. Prahy. více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore 

8.11.2020 Praha - Bílá hora: Ekumenická bohoslužba a umístění Kříže smíření. Autorem tohoto díla je bratr Abraham Fischer z benediktinského opatství v Meschede (v blízkosti Dortmundu), který je mimo jiné také autorem plastiky "Christuskreuz", který byl vytvořen pro Ekumenickou bohoslužbu v Hilsdesheimu v březnu 2017 - v roce výročí reformace. A byl použit později i na evangelickém Kirchentagu. Kříž bude vyroben z kombinace velmi stabilních materiálů vhodných pro venkovní instalaci – z Corten oceli a z modře barveného titanu. Více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore

13.10.2020 Praha - konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách Ekumenická Komise pro církevní dějiny 17. století připravuje také konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách, která proběhne 13. října 2020. Jde opět o společnou aktivitu  Ekumenické rady církví a České biskupské konference, která proběhne formou přednášek a panelových diskuzí k roli Bílé hory při utváření české národní a konfesní identity. Více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore


Kostely jako márnice. Probudí tento koronavirový fenomén církev?

Hospodářské noviny: Tomáš Petráček - Kde byla církev v době krize? Ukázalo se, jak je odtržená od potřeb lidí. Místo návratu k podstatě řeší, jak se přimknout k moci

(autor je katolický teolog, kněz a církevní historik)

https://archiv.ihned.cz/c1-66794270-kde-byla-cirkev-v-dobe-krize


Max Kašparů: Co se stalo s naší dobou?

Text hledající příčiny a možnou cestu ven ze zklamání ze společnosti, kterým někteří trpí.

Autor (před měsícem oslavil 70. narozeniny) autorizoval tento text 15.6.2020 e-mailem. Web autora: https://maxkasparu.estranky.cz/


 


Pravidla dialogu

Jak vést diskusi, abychom se nepohádali? Aby nás obohatila a nerozdělila, nerozhádala?

Kdo to někdy zkusil, tak jistě potvrdí, že to rozhodně není jednoduché. Někdo má dar, někdo se to musí učit. Já patřím mezi ty druhé a proto se mi, myslím, už několikrát vyplatilo vzpomenout si na typy z tohoto "minimanuálu": https://lidevpohybu.eu/metodika/program-jak-to-zvladnout/jak-vest-diskuse/

 


Tomáš Holub: Bůh nás netrestá, ale je na naší straně, nechme se jím vést

Jiný pohled má plzeňský biskup:

V Komentáři týdne pro Radio Proglas plzeňský biskup Tomáš Holub hovoří o současné době, kdy celý svět řeší problém pandemie: „Samozřejmě, v takové chvíli se vždycky objeví lidé, kteří začnou křičet, že vědí, proč se to stalo, a zvláště pro některé je to prý spravedlivý a odpovídající trest za to, jak se vzdálili od hodnot, které my křesťané vyznáváme. Já vás moc prosím, abychom se takovýmto voláním, které je voláním Sirén, jež nás lákají do hlubin beznaděje, pomsty a nadřazenosti, nenechali svést.“

Celý proslov zde, nahrávka zde.


Kinc Aleš: Nakažení

NAKAŽENÍ

 

Pdo sloupem na nároží

žebrá Syn Boží

v cárech a hadrech z mlhy.

Krvavé hleny vykašlává.

Cetky a tretky hážeme mu

a jinde voláme mu:"Sláva!"

Dnes v noci umře na ulici,

ráno ho odklidí.

Již vzhůru hrobníci a kameníci!

Syn Boží vstoupil do lidí.

 

Co po něm zbyde?

Plechovka, berle, harmonika.

A láska k lidem.

 

Smrt v množném čísle tyká.

 

19.3.2020


SeznamZprávy: Náš svět je ne-mocný. Češi to ale v těžkých časech umí, říká Halík

Z články vybírám:

V Česku není v důsledku pandemie možné pořádat mše. 

když se ve středověku nadužíval trest interdiktu, tedy jakási generální stávka celého církevního aparátu, lidé nakonec hledali způsob, jak se dostat k bohu přímo, bez instituce. Způsobilo to rozvoj mystiky, zejména hnutí Devotio moderna a do jisté míry to přispělo k vzniku reformace.

Lze jít nyní například ke zpovědi? Lze si představit, že by svátosti probíhaly na dálku?

Svátost smíření vyžaduje osobní kontakt a jsem přesvědčen, že i mše se má konat jako osobní setkání, nikoliv jako televizní program. Proto na sítě dáváme pouze promluvy, eucharistie je něco jiného. „Hostina na dálku“ je poněkud absurdní. Jsem přesvědčen, že „půst od svátostí“ může být také dobrou zkušeností, že víru lze živit i jinak. Můžeme tento půst přijmout také jako výraz solidarity s těmi, které církev od svátostí odstrkuje – například lidi žijící po rozvodu v pouze civilním manželství.

Jak by mohla podle vás pomoci katolická církev?

Je několik věcí, které by rozhodně církve – nejen katolická – dělat neměly. Měly by se varovat spících agentů pomstychtivého boha, kteří ožijí při každé pohromě a chtějí z ní vytloukat náboženský kapitál. Těch prodavačů strachu je v církvích hodně. 

Jakou úlohu by teď tedy církve měly ideálně sehrát?

Církev by měla být tím, čím ji chce mít papež František: „polní nemocnicí“. Papež touto metaforou míní, že by neměla dlít v pohodlné „splendid isolation“ od světa, nýbrž vycházet ze svých hranic a pomáhat tam, kde jsou lidé fyzicky, psychicky, sociálně a duchovně zraňováni.

Vidíte pro současnou situaci ve společnosti nějaké podobenství v bibli?

Doporučuji knihu Job. Ta je velkým varováním před tím, abychom tváří v tvář utrpení netrousili laciné náboženské fráze.

Co bychom si ze současné situace měli vzít jako ponaučení do budoucna?

Pandemie nám ukazuje, že náš svět je ne-mocný. Dlouho jsme byli opojeni mocí: nejen komunisté si mysleli, že „poručíme větru, dešti“, že vezmeme do své režie přírodu a dějiny, využijeme bezuzdně všechny možnosti, které nám poskytla technika, že se nebudeme ptát, zda všechno, co můžeme (ve smyslu: dokážeme), také můžeme ve smyslu „smíme“ (zda je to morálně přípustné a zodpovědné).

Jan Patočka mluvil o „silách dne“ (mravně nekontrolované moci vědo-techniky), které vedou do noci tragického ztroskotání. Byli jsme příliš sebejistí, mysleli jsme si, že mechanismus vědeckotechnického pokroku je posvátná kráva, která nás poveze bezpečně ke světlým zítřkům, že všechno máme pod kontrolou, a tudíž vše je nám dovoleno. Musíme se jako civilizace – tedy počínaje každým z nás – změnit: být pokornější, ukázněnější, zodpovědnější.

 

Celý článek


« | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 | »