Donecker:Je vlna uprchlíků obdobou stěhování národů?

Podle vídeňského historika Stefan Doneckera je zcela scestné přirovnání současných uprchlických vln ke stěhováním národů, které mělo způsobit konec západořímské říše. Toto přirovnání používají někteří politici, aby migranty vykreslili jako organizované invazivní jednotky s cílem zničení západní kulutury.

Donecker tvrdí, že to, co označujeme stěhováním národů na konci starověku,bylo něco zcela jiného, než dnes. Tehdy neexistovaly národy, ani mezi barbary, ani v Římské říši. Kmeny ze severu neměli za cíl Římskou říši zničit, některé s ní někdy spolupracovaly a jindy ji izolovaně napadly. Navíc pád Západořímské říše pravděpodobně nebyl způsoben kmeny ze severu.

Co se dělo v Římě před 1600 lety neznamená, že současní uprchlíci nejsou rizko, nýbrž že současná migrantská vlna má málo společného se starověkýmu "stěhováním národů".

Celý článek ve formátu MS Word zde: Universum-Je_vlna_uprchliku_obdobou_stehovani_narodu.doc.

Jinak nad hlubšími příčinami migrace na Západ a naším podílem se - ještě před kulminací migrace v roce 2016 - zamýšlel prof. Stanislav Komárek zde: http://slatinany.farnost.cz/komarek-zamysleni-nad-sirsimi-souvislostmi-strachu-z-islamu.html

Vznik: 13.07.2017 09:39, Autor: rkoblizek, Titul: 377 'Donecker:Je vlna uprchlíků obdobou stěhování národů?', Kategorie: uprchlíci-komentáře* |