ikona

farní Audioknihovna

Svět není černobílý / Duchovní poslouchání

Jste odjinud? Zaveďte si taky takovou! Nevíte si rady? napište nebo zavolejte si o podklady správci knihovny.

Na čtení máme stále méně času. Jenže v knihách jsou také věci, které stěží najdeme jinde. Možná je škoda se o ně připravit, možná je škoda zbytečně opakovat chyby předků či se ochudit o moudrost lidí s nadhledem současnosti i minulosti. Není to nutné, když knihy se dnes dají i poslouchat. Podle mediální analytičky Alvarové je současný úpadek respektu k elitám a tím daný větší vliv populistů umožněn tím, že méně přemýšlíme nad čtením a poslechem, a více se necháváme manipulovat obrazem(http://slatinany.farnost.cz/files/Alvarova-dezinformace_a_prumysl_lzi.txt - minuta 29).

Farní virtuální knihovna rozšiřuje nabídku o volně a legálně na internetu dostupné nahrávky knih, povídek, vzdělávacích pořadůpřednášek a hudby. Velká část titulů je z audioarchivu Proglasu a mají něco společného s křesťanstvím (hodnoty, učení apod.). Svět není černobílý je odvozen od Duchovního poslouchání s tím rozdílem, že ze seznamu jsou vyjmuty čistě náboženské tituly, aby bylo možno ho nabízet i nekřesťanům.

audioknihovna Svět není černobílý - titul  audioknihovna Duchovní poslouchní - titul

Možnosti poslechu:

On-line z internetu

Např. přes odkazy přímo v seznamu naší knihovny. Některé nahrávky zde mají také výpisky s časy pro snazší vyhledání určité části a stručný popis obsahu, autora apod.

USB disk

Pro poslech na počítači a USB přehrávači.

USB disk (fleška) s vybranými nahrávkami poslechů z naší knihovny. Originál USB disku pouze se vzdělávacími pořady lze zakoupit u Proglasu  zde (v ceně 400Kč je i příspěvek na provoz neziskové organizace Radio Proglas, které většinu nahrávek vytvořilo), pro členy klubu za 300Kč, poštovné kolem 100Kč, ale posílají to zbytečně draho, možná by šlo s nimi dohodnout poslání jako doporučené psaní nebo obyčejně, to by mělo stát 20-40Kč; samozřejmě výhodnější je objednat víc kusů za jedno poštovné

Některé nahrávky jsou kvůli autorským právům pouze v přehrávačích a zde nejsou (Učedníci apod.).

obal na flešku

Malá SD karta (TF) pro mobil nebo tablet

TF karta má stejný obsah jako USB disk a umožňuje výběr a poslech ve standardní aplikaci pro přehrávání na mobilu, tabletu nebo MP3 přehrávači.

přehrávač na dotykáči

mp3 přehrávač

S velmi jednoduchým ovládáním.

Funguje jako kazeťák. Nevyžaduje počítač, internet ani technické znalosti. Některé mají baterii, takže nevyžadují dokonce ani přívod proudu. Postavíte, nastavíte číslo nahrávky a posloucháte.

koupený přehrávač

Na světových eshopech lze koupit levné přenosné mp3 přehrávače s baterií už kolem 500Kč. Před vlastním nákupem doporučuji poradit se o konkrétním typu s někým, kdo ho má. Protože nahrávek jsou stovky, je dobré mít možnost volit aspoň čtyřmístné číslo pořadu.

přenosný mp3 přehrávač z nějakého eshopu

podomácku vyrobený

amatérský mp3 přehrávač s čínským modulem

Přehrávač si může elektro-kutil zhotovit z nepotřebného rádia či kazeťáku zabudováním modulu. Náklady na nové díly jsou kolem 200Kč (bez práce). Navíc se ušetří příroda: jeden přístroj se nezlikviduje a jiný nový se nemusí vyrobit.

amatérský mp3 přehrávač

mp3 radio-vysílač do auta

Pro poslech na obyčejném radiopřijímači.

Chcete poslouchat v autě a nemáte v něm přehrávač USB disků? Zkuste tohle. Má podobný obsah jako USB disk.

V obchodech se tento převodník prodává kolem 200Kč. Na čínských eshopech ještě levněji - i když na těch prosím nečekejte velkou kvalitu, za málo peněz, málo muziky.

Tento přístroj vysílá radiové vlny v pásmu VKV, takže si ho prostě naladíte na skoro každém rozhlasovém přijímači. Podle ČTÚ lze podle článku 9 všeobecného oprávnění VO-R/10 taková zařízení v ČR provozovat v kmitočtovém pásmu 87,5–108 MHz s vyzářeným výkonem do 50 nW při splnění dalších standardních podmínek pro elektroniku v prodeji (CE, prohlášení o shodě apod.).

nějaký mp3 radiovysílač

Jednoduchý přehrávač

Přehrávač na stůl s jednoduchým ovládáním. Vhodný např. pro seniory se slabým zrakem.

Po zapnutí si pamatuje poslední přehrávaný díl a tím pokračuje.

Nemá displej ani klávesnici, takže na něm nelze tak snadno vybírat mezi většími soubory nahrávek.

nejjednodušší přehrávač jednoduchý přehrávač

Mp3 naslouchadlo

Tento přehrávač lze nasadit rovnou na ucho. Zvenku má 5 tlačítek, kterými se ovládá hlasitost a přehrávání. Po zapnutí pokračuje také poslední přehrávanou nahrávkou. Na jedno nabití vydrží hrát 2-4 hodiny.

mp3 naslouchadlo

Mp3 sluchátka

Sluchátka s baterií a displejem. Zvenku mají 4 tlačítka, kterými se ovládá hlasitost a přehrávání. Po zapnutí pokračuje poslední přehrávanou nahrávkou. S originální baterií vydrží hrát jedno nabití 2-3 hodiny, s rozšířenou třeba i 10. Displej zobrazuje číslo a název nahrávky a adresář.

mp3 sluchátka mp3 sluchátka - displej

Audioknihovna do zařízení pro seniory nebo do čekáren

Znáte někoho, kdo pracuje v důchoďáku, LDN, hospicu či nemocnici? Nabídněme pacientům a klinetům možnost poslechu "něčeho jiného".

Funguje to následovně: pacientům se nabídne a půjčuje přehrávač s audioknihovnou. Odpovědný a ochotný pracovník zařízení poradí s obsluhou a hlídá, aby se přístroj někde nezaložil nebo neztratil. Anebo se přístroj s ovladačem a seznamem umístí do čekárny tak, aby nebylo úplně snadné ho odnést. Předpokládá se, že čekající jsou schopni se domluvit, co a jestli si poslechnou.

Samozřejmě je k tomu nutný souhlas vedení. V případě požadavku lze z obsahu odstranit čistě náboženská támata. (Avšak je trochu problém s případným rozšiřováním nabídky o komerční nahrávky kvůli autorským právům.)

návod pro audioknihovnu do čekárny

Další informace

Pro další informace k přehrávačům a Duchovnímu poslouchání se prosím obracejte na správce knihovny. Stav dotačního účtu je zde. Text dopisu rozeslaný farnostem je zde (docx) .

Vznik: 20.05.2021 17:14, Titul: 16 'Duchovní poslouchání'