společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^


Obsah tohoto příspěvku vyjadřuje názor autora uvedeného pod příspěvkem anebo citovaných zdrojů a nepředstavuje oficiální postoj církve.

Potřebuje naše země migranty nebo ne?

Prof. Sokol v přednášce uvedl, že Německo je připraveno přijmout 800tis uprchlíků, což je 1% jeho populace, které mu právě chybí k udržení populace k vyvážení nízké porodnosti.

Je podobná situace i u nás? S tou porodností na tom přece také nejsme moc dobře

Porodnost

  1. Někdo může argumentovat, že od roku 2006 se rodí vesměs více dětí, než umírá lidí (graf zde). Zde se však spojily tři věci:
    1. Silná generace husákových dětí začla rodit (a teď už končí).
    2. Rodí více i mladší rodiče, protože polevilo nadšení z práce a vydělávání, do kterého se pustila většina národa v 90.letech.
    3. Prodlužování života vlivem zlepšující se zdravotní péče v této statistice nahrazuje chybějící děti, což se zpočátku neprojeví , protože o děti je třeba starat se podobně jako o důchodce. Projeví se to až po 20ti letech, kdy se zjistí, že narozdíl od dětí, které by začly být produktivní, důchodci systém opustí a už do něj nepřispějí. Z toho plyne, že větší problém je stárnutí obyvatelstva.

Takže k udržení poměru produktivních a neproduktivních obyvatel nám chybí několik desítek tisíc dětí, případně imigrantů ročně.

Stárnutí obyvatelstva

  1. Větší problém než úbytek obyvatelstva je jeho stárnutí a zvětšující se poměr těch, o které je třeba se postarat oproti těm, kteří se starají (ať přímo nebo z daní).
    1. Řeší se to posunem důchodového věku, ale lze jen omezeně, produktivita s věkem klesá a nemocnost roste. Nemluvě o tom, že vzhledem k velkému rozptylu doby dožití se zvyšuje podíl lidí, kteří se důchodu nedožijí, což je i lidsky problém.
    2. Protože roste počet lidí, o které se musí někdo postarat, ale klesá těch, kteří jsou toho schopni, nároky na ně rostou a je otázka, jak dlouho budou schopni či ochotni ti produktivní je nést. Nyní jsou sociální odvody ca. 25% (mimo daně z platu ca 13% a zdravotního pojištění 13%), pokud se nic nezmění, tak za 30let, až mnozí z nás začnou být závislí, bude už potřeba sociálních odvodů 50% a je otázka, jestli naše děti + imigranti budou ochotni platit daně a odvody větší než 80% (zvednou se samozřejmě i nároky na daně, protože neproduktivní spotřebovávají policii, silnice, úředníky také a bude jich víc).
    3. Pro někoho může být řešení euthanazie, nicméně pro nás křesťany je z různých důvodů nepřijatelná a proto bychom raději hledali jiná řešení, jako třeba na tomto webu.
    4. Protože jsem podobný model nikde na internetu ani na ČSÚ nenašel, tak jsem z informací o výhledu vývoje skladby obyvatelstva ČSÚ zkusil vymodelovat vývoj podílů sociálního pojištění na mzdě - červená čára - a podíl produktivního (do 65 let) a neproduktivního (nad 65 let) obyvatelstva (přerušovaná čára). Není to moc povzbuzující, od roku 2046 vychází jen sociální přes 50%, tedu s daněmi kolem 80% státu místo dnešních 50% (ze superhrubé mzdy), tedy čistá mzda by klesla o 60%(!) anebo důchody klesnou na 1/3 (např. 3tis. měsíčně v dnešních cenách). To už na nás těch 400tis Ukrajinců těžko bude chtít pracovat. Anebo důchodový věk bude 75let, což je defacto zrušení důchodů pro polovinu populace. Kdo je schopen třeba v 72 letech pracovat jako v 50ti? Asi přibyde invalidních důchodců. Ale kdo místo nich bude pracovat na jejich invalidní důchdody? Bude to třeba dohonit dalším posunem důchodového věku třeba na 80 či 85 let.

odhad vývoje sociálních odvodů

Metodika:

  • Počty obyvatel v jednotlivých věkových kategoriích byly převzaty z https://www.czso.cz/staticke/animgraf/projekce_1950_2101/index.htm, skutečná data do roku 2013, v dalších letech odhad ČSÚ.Podíl produktivního a neproduktivního obyvatelstva je vůči celkovému počtu obyvatel (10 = 100%).
  • Senioři byly použiti pro celé období od 65 let, změnu důchodového věku zanedbáváme.
  • Při výpočtu odvodů předpokládáme výdaje na dítě 2tis., na důchodce 12tis., hrubou mzdu 16tis (v současných cenách), ostatní dávky a odvody a daně (děti jsou placeny z části z daní) zanedbáváme.

Simulace pro

  • 50tis. narozených dětí navíc od r. 2000 je zde
  • pro 50tis. pracovních migrantů, kteří u nás i zestárnou ročně je zde, ale u kterých nemusíme platit výchovu a vzdělání
  • nejlépe to vychází pro 50tis. prac. migrantů, kteří se na důchod vrátí domů, je zde (teď neřeším, zda se dají sehnat).

Už teď máme u nás dostatek cizinců, potřebujeme další?

Je třeba rozlišit dočasného pracovníka a přistěhovalce, který nabude občanství a stane se součástí společnosti.

V současné době u nás žije oficiálně asi 450tis. cizinců (graf zde, zdroj https://www.czso.cz/csu/cizinci/cizinci-pocet-cizincu). Jsou to většinou dočasní pracovníci, dělníci na stavbách, v továrnách apod., u kterých se předpokládá, že až si dost vydělají, anebo až naše země přestane pro ně být ekonomicky zajímavá, tak se vrátí zpět.

Ve skutečnosti jich je více, ne všichni tu jsou legálně. Na druhou stranu nezanedbatelné množství našich lidí (350tis. podle tv.nova.cz a http://peoplemov.in/) pravidlně dojíždí za prací na západ, čímž se efekty odečítají.

Takže v dlohodobější perspektivě a hlavně v případě nějakých socioekonomických problémů nelze předpokládat, že dočasní pracovníci by nám nějak významněji pomohli.

Naopak občanství je uděleno jen ca. 2tis. lidem ročně (graf zde, zdroj https://www.czso.cz/csu/cizinci/2-ciz_nabyvani_obcanstvi;
Zákon č. 193/1999 Sb., o státním občanství některých bývalých československých státních občanů;
Zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství ČR (předchozí zákon)
).

K udržení demografické stability však potřebujeme řádově 10x více dětí či imigrantů ročně.

Jak jsem psal výše, nejdříve za 10 let se ve státním rozpočtu projeví, že se místo o děti se stát stará z části o větší počet déle žijících seniorů.

Otázka, jestli bude za 10 let ještě kde brát slušné imigranty ochotné sdílet naše hodnoty?


 

Názor jednoho mého známého sociologa na tento příspěvek.

"ja myslim, ze mas sve argumenty spravne. Jenom nerozumim v grafu Demograficky vyvoj, jak jsou vypocitane ty odvody na duchod. Tam vstupuje do hry rada dalsich faktoru, zejmena vek odchodu do duchodu a nastaveni pojistneho systemu.
Tenhle demograficky argument ve prospech prijimani uprchliku je zajimavy, ale myslim, ze v diskusi s odpurci migrace dost slaby. Spise si myslim, ze lide maji strach z toho, ze etnicka a nabozenska ruznorodost populace povede k rozvratu spolecenskeho radu a postupne marginalizaci puvodnich obyvatel. Teze o omlazeni tehle jejich argumentaci jakoby vychazi vstric: cizinci budou mladi a budou mit hodne deti. Z toho se leckomu vyrazeji osypky"

Vznik: 21.09.2015 13:19, Autor: rkoblizek, Titul: 68 'Potřebuje naše země migranty nebo ne?', Kategorie: uprchlíci-informace* |

Komentáře

[3] Robert Koblizek e-mail www 05.03.2024 05:32
porodnost v Evropě stále klesá, ve Francii bylo v roce 2023 nejméně narozených od II.sv. války. https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct4wf8
[1] rkoblizek e-mail 20.10.2017 09:56
Jina studie na toto tema: https://idea.cerge-ei.cz/files/IDEA_Studie_5_2013.pdf , graf na straně 10
Přidání komentáře



Bold text Italics Underline Strikethrough Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: