Výzva papeže Františka mladým k větší angažovanosti ve společnosti a politice

3.až 28. 10.2018 se ve Vatikánu konala biskupská synoda na téma „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“.

Na jejím základě vydal 25. března 2019 a podepsal Papež František v Loretu apoštolskou exhortaci Christus vivit.

Z ní vybíráme jeden odstavec (z celkového počtu 300) týkající se působení mladých v církvi a ve světě (překlad z angličtiny):

Mladý a oddaný

168. V době, kdy vidíme svět plný násilí a sobectví, mohou být mladí lidé v pokušení ustoupit do malých skupin a vyhýbat se výzvám a problémům, které představuje život ve společnosti a ve větším světě. Mohou mít pocit, že prožívají bratrství a lásku, ale jejich malá skupina se ve skutečnosti nemůže stát ničím jiným než rozšířením vlastního ega.

To je ještě vážnější, pokud uvažují o laickém povolání pouze jako o službě uvnitř církve: slouží jako lektoři, akolyté, katechisté atd.

Zapomínají, že laické povolání je zaměřeno především na láskyplné působeí v rodině, ve společnosti a politice. Jedná se o konkrétní a na víře založený závazek k budování nové společnosti. Zahrnuje to žít uprostřed společnosti a va světě, a všude přinášet evangelium, usilovat o mír, harmonii, spravedlnost, lidská práva a milosrdenství, a tedy o rozšíření Božího království v tomto světě.

(příspěvek na podobné téma: fejeton: byl jednou jeden dopravní podnik...)

Vznik: 01.09.2019 11:28, Autor: rkoblizek, Titul: 556 'Výzva papeže Františka mladým k větší angažovanosti ve společnosti a politice', Kategorie: co_nas_zaujalo |