společenství při farnosti sv. Martina ve Slatiňanech

"Ite, missa est." ^

Články zařazené v kategorii "co_nas_zaujalo":

Pragmatické vrácení církve do společnosti za Napoleona

Napoleon víru v Boha ztratil ještě před dosažením dospělosti, na náboženství však hleděl pragmaticky. „Společnost není možná bez nerovnosti, nerovnost je netolerovatelná bez morálního řádu a morální řád není přijatelný bez náboženství,“ prohlásil.

V roce 1801 Napoleon uzavřel konkordát s Římem. Církev se díky němu směla vrátit do veřejného života a obsadit některé ze svých ztracených pozic. Deset arcibiskupů a padesát biskupů, kteří byli jmenováni po shodě moci církevní a světské a kteří se zavázali, že nebudou podnikat nic, co by „narušovalo veřejný pořádek“, mělo dostávat pravidelný plat. Zároveň Napoleon zrušil některé méně podstatné revoluční novoty jako desetidenní týden, neděle se stala opět dnem klidu. Znovu začal platit gregoriánský kalendář a výuka na základních školách se vrátila do gesce církve.

Církev se zároveň zřekla svých restitučních nároků a jak v knize Napoleon. A Life (Napoleonův život, 2014) píše historik Andrew Roberts, veškeré majetkové přesuny, tedy zabavení a rozprodání církevního majetku po roce 1790, zůstaly v platnosti.

Zdroj:  Respekt 17/2021: SVÉ FRANCOUZE SI VYCHOVÁM SÁM

Jaký „zářez“ v historii po sobě skutečně zanechal Napoleon Bonaparte

 


Cesta za objevením Velikonoc - Stopovačka velikonočními tradicemi

Farníci ŘK farnosti Zdice připravili veřejnou stopovačku v lesoparku vedle města, která by měla přiblížit některé velikonoční tradice dětem i dospělým.

Moje žena je učitelka na ZŠ. Pojala myšlenku, přiblížit lidem v našem okolí povědomí o prožívání katolických Velikonoc a zároveň je motivovat k vyjítí si do přírody.
Vytvořila tedy 10 zastavení s úkoly, které zalaminované vyvěsíme v našem lesoparku ve Zdicích.
Upoutávka bude jak na stránkách ZŠ, tak i v místních novinách.

Připravujeme tuto hru připravit i v okolí Slatiňan, dáme vědět.

Témata zastavení:

  1. DATUM VELIKONOC A PROČ NÁZEV VELIKONOCE?
  2. KDO JE KŘESŤAN?
  3. PŘÍPRAVA NA VELIKONOCE ZAČÍNÁ JIŽ 40 DNÍ PŘED NEDĚLÍ VELIKONOČNÍ
  4. SVATÝ TÝDEN
  5. DNY SVATÉHO TÝDNE – ZELENÝ ČTVRTEK
  6. CO SE DĚLO PŘI POSLEDNÍ VEČEŘI
  7. POSLEDNÍ VEČEŘE – CO MĚL JEŽÍŠ S UČEDNÍKY NA STOLE A PROČ?
  8. VELKÝ PÁTEK
  9. BÍLÁ SOBOTA
  10. NEDĚLE VELIKONOČNÍ

Upoutávky autora: https://www.zszdice.cz/skola/aktuality/objevte-tajemstvi-velikonoc.5847 a http://www.farnostzebrak.cz/dokumenty/VelikonocniCestaZdice2021.pdf

 

 

 

 

karty k zalaminování a rozvěšení ve formátu DOCX zde.


Nemocnice u boromejek v Praze sbírá na kyslík

Naše nemocnice patří mezi několik málo zdravotnických zařízení v ČR, která si musí zajistit výrobu kyslíku určeného pro akutní i následnou léčbu pacientů vlastními prostředky. Nemocnice se totiž nachází v historické části Prahy 1 se sníženou dopravní dostupností, která tak nedovolila zásobování zdravotnického zařízení běžně používaným kapalným kyslíkem.

Z těchto důvodů byla již v minulosti do provozu uvedena výrobní stanice. Ta nemocnici zásobuje jak stlačeným vzduchem , tak i kyslíkem obohaceným vzduchem z kyslíkového koncentrátoru.

Aktuálně, a to především díky léčbě pacientů s COVID-19, se průměrná spotřeba kyslíku zvýšila téměř 4 krát (od začátku pandemie k dnešnímu dni bylo u nás hospitalizováno 410 covid pozitivních pacientů).

Krizově řešíme dodáním přenosného zásobníku o velikosti 600 litrů, která nám za těchto podmínek vydrží 2 dny. 

Upgrade kyslíkové stanice včetně stavebních úprav znamená zajistit finance ve výši 4 000 000,- Kč. 

Pomozte nám, prosím, se zajištěním finančních prostředků na REKONSTRUKCI A VYBAVENÍ KYSLÍKOVÉ STANICE. BEZ VAŠÍ POMOCI TO TĚŽKO ZVLÁDNEME!

https://www.nmskb.cz/podporte-nas/co-muzete-podporit

(už mají něco přes 3 miliony - https://www.facebook.com/NMSKB/photos/a.10150947287216350/10159181176376350/?type=3&theater)


Účty pro on-line sbírky pro farnost, papežská díla a biskupství

(citace dopisu z biskupství)


 

Bratři a sestry,

současná složitá a nelehká situace v souvislosti s šířením nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 již má znatelné dopady i v oblasti ekonomiky a financí. Pro jednotlivé farnosti diecéze i pro Biskupství královéhradecké mají v rozpočtovém hospodaření zásadní význam kostelní sbírky. Vzhledem k přijatým opatřením s důsledkem neúčasti věřících na bohoslužbách dochází k propadu výběru kostelních sbírek. Sbírky znamenají zásadní příjem farností, z kterého jsou hrazeny provozní náklady (např. energie, služby) i opravy církevního majetku. Rovněž biskupství je ve svém rozpočtu závislé na výběru účelových sbírek – např. sbírky na plošné pojištění majetku diecéze, na bohoslovce a na ostatní potřeby diecéze. Biskupství královéhradecké je příjemcem výše vyjmenovaných účelových sbírek a hradí nemalé náklady v těchto oblastech, které převyšují i běžné objemy účelových sbírek.

Chceme dát možnost věřícím zaslat finanční prostředky bezhotovostní formou na příslušný účet farnosti nebo Biskupství královéhradeckého.

Čísla účtů:

  1. Dary pro farnost Slatiňany – číslo účtu 1143628369/0800
  2. Dary pro farnost Žumberk – číslo účtu 1143624309/0800
  3. Dary pro Biskupství královéhradecké – číslo účtu 1006010044/5500

Pojištění kostelů a dalších církevních budov – variabilní symbol 726

Kněžský seminář a formace bohoslovců – variabilní symbol 222

Pastorační aktivity v diecézi – variabilní symbol 225

Církevní školství v diecézi – variabilní symbol 221

  1. Možnost přispět bezhotovostní formou na ostatní účely na základě vyhlášených sbírek Diecézní katolické charitě a Papežskému misijnímu dílu

Diecézní charita – číslo účtu: 1006016622/5500, variabilní symbol 286

Papežská misijní díla – číslo účtu: 72540444/2700, variabilní symbol 10

Prosíme dárce o uvedení identifikace dárce při platbě ve „Zprávě pro příjemce“ ve tvaru „Dar na činnost – Nováková M.“ a o uvedení kompletní identifikace včetně adresy do e-mailové zprávy na adresu správce farnosti (v případě farnosti), nebo na adresu [email protected] v případě daru na účet biskupství.

Samozřejmě i nadále zůstává alternativní možnost v případě konání sbírek v kostelích přispět obvyklou formou.

V případě dotazů můžete kontaktovat pracovnice biskupství: Helenu Ryklovou ([email protected]), Ing. Andreu Peerovou ([email protected]) a Ing. Vlastu Musilovou ([email protected]).

Všem případným dárcům děkujeme.

                    Ing. Pavel Rathouský                                           Mons. Jan Paseka

                        ekonom diecéze                                                 generální vikář

 


Okolo Betléma - Vánoční program pro malé i velké

Tvorba betléma, který postupně vzniká během vánoční doby, den po dni. Pomáhá nám uvědomit si sdělení jednotlivých dní.

Mladší děti si mohou vystřihnout a nalepit obrázek, který je již nakreslený a nabízíme jej v příloze nebo si jej mohou samy nakreslit podle své představy. Kam jednotlivé obrázky či kresby kolem betléma umístit, ukazují jednotlivé šipky na konečném obrazu, který nabízíme v příloze. Kruhový směr, kterým děti postupně zaplňují svůj obraz betléma, je důležitý pro závěrečnou aktivitu 7. ledna.

Připravilo katechetické centrum při biskupství v Hradci.

Ke stažení bude co nevidět zde: http://www.bihk.cz/pastorace/katecheticke-centrum/pomucky-a-podnety


Dotazník pro laiky k synodě o větší pravomoci místních církví, biskupů a laiků

V roce 2022 se biskupové univerzální katolické církve sejdou v Římě na synodě. Tématem bude synodalita, tedy kolik se toho má nadále řešit z Říma a nakolik můžou laici zasahovat do chodu svých farností.

Je to teda hafl otázek nejméně na 3/4 hodiny a je to jen v AJ nebo NJ. Některé otázky jsou dost podrobné, ale není nutné na vše odpovídat.

Ale zase to je jedinečná příležitost, jak svůj drobným hlásek nechat zaznít k těm, kdo se starají, aby naše církev byla nadále spasující.

Pokud si myslíte, že to má zůstat jak to je, že Duch sv. si to vše ohlídá i bez našich názorů, i tak má smysl ten dotazník vyplnit (a uvést do něj).

https://survey.zulehner.org/index.php/514332?lang=en


Zavřete se do kláštera - nabídka ubytování na Fortně pro lidi v karanténě

Nově obnovený karmelitánský klášter v srdci Prahy nabízí duchovní prožití karantény.


 

Pokud jste se ocitli v karanténě a nemáte ji kde strávit, nebo pokud byste se kvůli karanténě potřebovali izolovat od zbytku členů vaší domácnosti, můžete se ubytovat na Fortně. Nabídkou chceme ulevit rodinám v náročné době a lidem v karanténě nabídnout možnost tu nechtěnou situaci nějak využít pobytem v tichu kláštera. Nakonec - odříznutí se od světa má v klášteře dlouholetou tradici :)

Koho můžeme ubytovat?

Ubytovat můžeme lidi, kteří jsou v karanténě. Víme, že strávit pár dnů v tichu by mohlo být potřebné i jen tak bez karantény. Ale teď to bohužel nejde – nařízení vlády zakazuje poskytovat ubytovacích služby, nabídka pro lidi v karanténě je výjimkou.

Vzhledem ke kapacitám trasování hygienou, nebudeme rozlišovat mezi těmi, kdo mají karanténu nařízenou a kdo jsou v ní dobrovolně. Všichni ubytovaní ale budou muset dodržovat pravidla karantény a sami za to zodpovídají – viz web Ministerstva zdravotnictví.

 

Nabídka je hlavně pro lidi, kteří se potřebují izolovat od zbytku domácnosti a nemají zdravotní obtíže. Pokud máte příznaky covid-19 nebo je vám prostě jinak špatně, není Fortna tím nejlepším místem pro marodění. Když se váš stav zhorší během pobytu, bude to na vašem rozhodnutí, ošetřování vám zajistit nemůžeme.

 

https://www.fortna.eu/zavrete-se-do-klastera


V italském Assisi vystavili tělo mladíka Carla Acutise, kterého v říjnu čeká blahořečení

(materiál pro děti z náboženství)

V italském Assisi otevřeli hrob Carla Acutise, Služebníka Božího, a jeho ostatky vystavili v chrámě pro veřejnou úctu. Jeho tělo bylo po otevření hrobky podle biskupa z Assisi zcela celistvé se všemi orgány, byť odpovídalo létům rozkladu, proto byla nutná částečná rekonstrukce. Italský chlapec, který byl známý svou oddaností Eucharistii a Panně Marii a zemřel v roce 2006 ve svých 15 letech na leukemii, bude totiž 10. října blahořečen.

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/201002v-italskem-assisi-vystavili-telo-carla-acutise-ktereho-v-rijnu-ceka-blahoreceni


Iniciativa smíření 2020 při 400-letém výročí bitvy na Bílé Hoře k odpuštění mezi církvemi

Doprovodné akce:

út 15.9.2020 setkání v Modletíně u Horního Bradla v komunitě Benedikt, která se stará o postižené. Na Modletíně pořádáme v úterý 15.9.2020 od 17 hodin setkání, na které zveme všechny lidi z okolí, kterým toto smíření leží na srdci a chtějí se o něm dozvědět více. Setkání povede David Loula a Serafin Beníček, kteří jsou jedni z organizátorů Iniciativy, na programu budou podrobnější informace o Iniciativě, zpěv chval, modlitby, případně sdílení vlastních příběhů a také nějaké dobroty. jedním z charismat Benediktu je, že jsme místem setkávání naprosto rozdílných lidí, takových, kteří by se spolu jen těžko setkali. Jsme místem setkávání, které někdy bývá impulsem pro nové přátelství, boření předsudků, rozvoj lidskosti nebo nové spolupráce a synergie, která by jinak nikoho nenapadla. Díky Bohu za to vše.
Proto jsme se rozhodli připojit se svým dílem k Iniciativě smíření 2020, která v duchu evangelia zve v předvečer 400-letého výročí bitvy na Bílé Hoře k odpuštění mezi církvemi, uzdravení bolestí a deklaraci smíření a spolupráce v jednotě. Vnímáme, že charakter českého národa je zatížen historickými zraněními, které se negativně projevují ve všech oblastech života společnosti (česká „malost“ - strach z odpovědnosti, nerespektování autority, „o nás bez nás“, …). Jsme přesvědčeni, že plánované setkání na Bílé hoře je událost, která bude mít uzdravující dopad nejen na spolupráci mezi církvemi, ale také na české srdce a dění ve věcech veřejných.
 

19.a 20.9.2020 Praha - Bílá hora: historická bitva 18. září 2020 přivítá Praha tisíce vojáků z celé Evropy, kteří se 19. a 20. září 2020 utkají v historické akci - rekonstrukci bitvy, která se před 400 lety v Praze odehrála. Představí se jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely z děl. Letos premiérově nebude chybět ani velký historický průvod, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově. Akci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 za podpory městské části Praha 6 ve spolupráci s magistrátem hl. m. Prahy. více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore 

8.11.2020 Praha - Bílá hora: Ekumenická bohoslužba a umístění Kříže smíření. Autorem tohoto díla je bratr Abraham Fischer z benediktinského opatství v Meschede (v blízkosti Dortmundu), který je mimo jiné také autorem plastiky "Christuskreuz", který byl vytvořen pro Ekumenickou bohoslužbu v Hilsdesheimu v březnu 2017 - v roce výročí reformace. A byl použit později i na evangelickém Kirchentagu. Kříž bude vyroben z kombinace velmi stabilních materiálů vhodných pro venkovní instalaci – z Corten oceli a z modře barveného titanu. Více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore

13.10.2020 Praha - konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách Ekumenická Komise pro církevní dějiny 17. století připravuje také konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách, která proběhne 13. října 2020. Jde opět o společnou aktivitu  Ekumenické rady církví a České biskupské konference, která proběhne formou přednášek a panelových diskuzí k roli Bílé hory při utváření české národní a konfesní identity. Více zde: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200228na-podzimu-si-pripomeneme-400-let-od-bitvy-na-bile-hore


Kostely jako márnice. Probudí tento koronavirový fenomén církev?

Hospodářské noviny: Tomáš Petráček - Kde byla církev v době krize? Ukázalo se, jak je odtržená od potřeb lidí. Místo návratu k podstatě řeší, jak se přimknout k moci

(autor je katolický teolog, kněz a církevní historik)

https://archiv.ihned.cz/c1-66794270-kde-byla-cirkev-v-dobe-krize


« | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 | »