Články zařazené v kategorii "aktuality":

Jak jsem se stal knihovníkem

(Článek pro slatiňanské Ozvěny s plánovaným uveřejněním v čísle 4/2017)

„Jako tělo prospívá ze zdravé stravy, tak duch z hodnotné četby.“

Nikdy jsem nebyl knihomol. V mládí jsem četl povinně kvůli studiu a někdy pro zábavu. Jako technika mě nenapadlo hledat v knihách víc, než informace, které zatím nejsou na internetu, v televizi či rozhlasu. Knihy pro mě byly něčím překonaným, třeba jako magnetofonové kazety.

Vánoce 'po křesťansku'

betlém v našem kostele sv.Martina ve Slatiňanech

Západní křesťanské Vánoce (doba vánoční) začínají 24.12. večer a končí slavnostní Křtu Páně (první neděli po 6.1. *). Ve východní Evropě a v některých asijských zemích, včetně Ruska, jsou slaveny především pravoslavné Vánoce. Vánoce se v pravoslaví začínají slavit až 6. a7. ledna z důvodu posunu ve východních církvích stále používaného juliánského kalendáře o 13 dnů oproti západnímu gregoriánskému kalendáři (25. prosinec juliánského kalendáře tak spadá až na 7. leden gregoriánského).

Před dobou vánoční je advent (doba adventní), která trvá něco přes 4 týdny. Advent je příležitost k duchovní (!) přípravě na Vánoce, na příchod Ježíše Krista.

Výzva předsednictva České biskupské konference

Naše farnost se připojuje k výzvě České biskupské konference ke vzpomínce na brutálně zavražděného francouzského kněze Jacquesa Hamela v Saint-Etienne-du-Rouvray tím, že v úterý 2. srpna 2016, v den jeho pohřbu, v 15 hodin rozezní ve své farnosti zvony.

Více k iniciativě zde: http://www.cirkev.cz/cs/aktuality/160729vyzva-predsednictva-cbk-k-rozezneni-zvonu

Průvodní dopis Charity HK ke sbírce na Charitu

dopis Charita

Požehnání naší farnosti ve Čtyřech Dvorech (CB)

Shodou okolností jsme pomocí naší virtuální knihovny pomohli jedné paní z Českých Budějovic sehnat jednu duchovní knihu. Jako poděkování nechala za naši farnost sloužit mši.

Denik.cz: Náchod je město, do kterého jsem se zamiloval

8.4.2016

Náchod /FOTO/ - Boguslaw Partyka prožil v Náchodě neuvěřitelných 17 let. Až do loňského roku byl děkanem Římskokatolické farnosti v Náchodě a za dobu jeho působení se opravily všechny kostely i kaple ve zdejší farnosti. Pracovitost a píle Boguslawa Partyky se podepsala především na kompletní a nákladné rekonstrukci dominanty Masarykova náměstí, kterou je bezpochyby děkanský kostel sv. Vavřince.

Dokument ČT: Blízký soumrak (odkaz)

Odkaz na pořad ČT zmíněný při dnešní mši se stručným itinerářem je zde: http://slatinany.farnost.cz/dokument-ct-blizky-soumrak.html

19.-23.8.2024 - Pardubice - letní kurz "Katecheze Dobrého pastýře" - pro rodiče dětí

Pozvánka na letní kurz "Katecheze Dobrého pastýře"

Ve dnech 19. – 23. srpna 2024 se uskuteční v Salesiánském domě v Pardubicích dva kurzy určené každému, kdo si chce prohloubit a rozšířit své dovednosti v oblasti uvádění dětí do života z víry.

První kurz označený jako KDP I je zaměřen na výchovu dětí ve víře do přibližně šesti let (lze aplikovat pro děti až 8 leté). Druhý kurz, který bude probíhat souběžně, je označen KDP II a je určen absolventům kurzu KDP I. Je zaměřen na výchovu dětí ve víře ve věku 6–9 let.

Kurz organizuje spolek Cesty katecheze z.s. Kontakt na organizátory: [email protected]

Lektorkami kurzu jsou dr. Marie Zimmermannová (KTF UK) a dr. Marcela Roubalová (CMTF UPOL).

Kurz je určen katechetům a kněžím a jejich spolupracovníkům v pastoraci a také rodičům.

Bližší informace jsou uvedeny v přihlášce, ke které vede tato cesta: https://forms.gle/RUK935rP2yVVdqC9A
Přihlášku můžete otevřít také pomocí QR kódu.

Uvolnění opatření proti koronaviru v kostelích po 25.5.

Ačkoliv epidemie koronaviru ve světě zdaleka nedosáhla vrcholu, jsme jedna z mála zemí na světě, kde aktuální počet nakažených výrazně poklesl. Díky tomu si můžeme dovolit mírné polevení v opatřeních, možná i vytipovat ta ne moc efektivní (např. chození v rouškách po liduprázných vesnicích či ranních ulicích)

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

« | 1 2 3 4 5 6 7 | »